ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Brytyjska firma Core Power wspiera rozwój reaktora na stopione sole
06.11.2020r. 12:37

Brytyjska firma Core Power poinformowała, że dołączyła do międzynarodowego zespołu w celu opracowania technologii reaktora chłodzonego stopionymi solami (Molten Salt Reactor, (MSR), która mogłaby zostać wykorzystana do zasilania statków handlowych.
W skład międzynarodowego zespołu wchodzą: amerykańskie przedsiębiorstwo energetyczne Southern Company, firma TerraPower, kierowana przez założyciela firmy Microsoft, Billa Gatesa, oraz koncern jądrowy Orano USA.

Zespół złożył wniosek do Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych (DOE) o dotacje i udział w podziale grantów w ramach wsparcia programu demonstracyjnego zaawansowanego reaktora Advanced Reactor Demonstration Programme. Zespół opracował prototyp reaktora MSR, jako dowód słuszności koncepcji reaktora komercyjnego o średniej skali.

Dyrektor generalny Core Power, Mikal Boe, powiedział: "Cieszymy się, że możemy współpracować z tak wybitnymi partnerami przy opracowywaniu przełomowej technologii, która pomoże przenieść przemysł i transport do przyszłości czystej energii".
"Implikacje MSR dla transportu i przemysłu mogą być przełomowe, ponieważ dążymy do stworzenia technologii dostosowanej do skali potrzeb oraz zapewniającej szeroką akceptację nowoczesnej energetyki jądrowej opartej na ciekłych solach, aby kształtować nowy sposób naszego radzenia sobie ze zmianami klimatu".

Core Power powiedział, że Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ (IMO) nakazała przemysłowi żeglugowemu do 2050 roku zredukować emisję z transportu morskiego o połowę w porównaniu z rokiem 2008. Technologia reaktora na stopionych solach MSR jest rozwijana do zasilania produkcji zrównoważonych ekologicznie paliw dla mniejszych statków i oferowania pokładowej energii elektrycznej o zerowej emisji, jako standardu dla dużych statków handlowych.
NEInt , CIRE.PL

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Wydma Lubiatowska 06.11.2020r. 15:26
Zadziwiające, ale w latach 60 -70 w USA powstał już prototyp takiego reaktora, ponieważ fizycy wiedzieli, że... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE