ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Na Słowacji zakończono modernizację bloku jądrowego Mochovce-2
06.11.2020r. 12:05

Blok nr 2 w EJ Mochovce na Słowacji został ponownie oddany do użytku po zakończeniu gruntownej modernizacji w celu zwiększenia jego wydajności.
Słowacki operator jądrowy Slovenské Elektrárne zakończył projekt zwiększenia sprawności drugiego bloku w elektrowni jądrowej Mochovce, którego moc wzrosła z 471 do ponad 500 MWe.

Firma rozpoczęła prace modernizacyjne w sierpniu, wyłączając jeden z dwóch turbogeneratorów w bloku Mochovce-2 i rozpoczynając demontaż wysokociśnieniowych i niskociśnieniowych części turbiny.

Oba turbogeneratory w bloku zostały już wymienione, a reaktor ponownie podłączony do sieci i przetestowany na różnych poziomach mocy.

Wiosną 2021 r. te same prace zostaną zakończone w bloku Mochovce-1.
Efektem prac modernizacyjnych będzie wzrost mocy elektrycznej każdego bloku o ok. 7 proc.., a łączna moc elektrowni wzrośnie z 942 do 1000 MWe.

Dyrektor Martin Mráz powiedział, że zakończenie "skomplikowanego i wymagającego dużego wysiłku" projektu modernizacji pozwoli na zwiększenie produkcji energii elektrycznej o 450 gigawatogodzin rocznie bez wyższych kosztów paliwa i personelu.

Bloki Mochovce-1 i Mochovce-2 wyposażone są w reaktory wodne ciśnieniowe WWER-440/V-213 zaprojektowane w Rosji. Mochovce-1 działa komercyjnie od 1998 roku, a Mochovce-2 od 2000 roku.

Elektrownia Mochovce rozbudowywana jest o kolejne dwa bloki jądrowe. Budowę bloków nr 3 i 4 rozpoczęto w 1987 r. i wznowiono w 2009 r. Będą one również wyposażone w reaktory WWER-440/V-213. Obok Flamanville-3 i Olkiluoto-3 są to jedyne nowe energetyczne bloki jądrowe budowane obecnie w Unii Europejskiej.
NucNet , CIRE.PL

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: U-bot 06.11.2020r. 14:17
Ciekawe czy Litwinom import energii z tej elektrowni będzie pasował bardziej niż z elektrowni w Ostrowcu?
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 06-11-2020r. 17:02 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE