ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PAA: wstępny etap dialogu regulacyjnego w sprawie reaktora BWRX-300
31.10.2020r. 11:10

Złożenie dokumentów odnoszących się do potencjalnej budowy w Polsce reaktora BWRX-300 można uznać za wstępny etap dialogu regulacyjnego między organem dozoru, a inwestorem - ocenia dozór jądrowy - Państwowa Agencja Atomistyki.
Spółka Synthos Green Energy zwróciła się do PAA o pomoc w ustaleniu, co należałoby zawrzeć we wniosku do dozoru o wydanie tzw. ogólnej opinii, co do planowanych rozwiązań organizacyjno-technicznych w przyszłej działalności. Działalność ta to budowa i eksploatacja reaktora BWRX-300. Ponieważ budowa i eksploatacja tego typu obiektów musi się odbywać pod kontrolą dozoru, w opinii dozór wskazuje ogólnie, co powinno trafić do niego do oceny i zatwierdzenia w takcie właściwego postępowania.

Dokument, który trafił do Agencji, nie stanowi wniosku o wydanie ogólnej opinii - podkreśliła PAA. "Stanowi swoisty spis treści zagadnień oraz kwestii organizacyjno-technicznych przyszłego wniosku. Spółka Synthos Green Energy przedłożyła także spis dokumentacji, która zostanie przedłożona w formie oficjalnego wniosku o wydanie opinii" - poinformowała PAP Agencja.

Agencja przypomniała, że przepisy polskiego prawa atomowego, wzorem najlepszych praktyk międzynarodowych dopuszczają możliwość dialogu wnioskodawcy z organem dozoru jądrowego jeszcze na etapie poprzedzającym właściwe postępowanie administracyjne. Inwestor może więc poznać oczekiwania dozoru jeszcze przed złożeniem wniosku, np. o pozwolenie na budowę obiektu jądrowego.

Elementem takiego dialogu może być właśnie wystąpienie do Prezesa PAA z wnioskiem o wydanie wyprzedzającej opinii dotyczącej planowanych rozwiązań oraz projektów dokumentów, które należy złożyć wraz z wnioskiem o wydanie zezwolenia.

Zgodnie z prawem atomowym, Agencja ma na wydanie opinii ogólnej pół roku, a w sprawach szczególnie skomplikowanych - 9 miesięcy. Jednak, ponieważ nie jest to jeszcze oficjalny wniosek o opinię, terminy te nie biegną.

Synthos Green Energy to spółka z grupy Synthos. Ten prywatny polski koncern chemiczny od roku, wraz z amerykańsko-japońską firmą GE Hitachi Nuclear Energy(GEH) bada perspektywy dla budowy w Polsce projektowanego przez GEH reaktora BWRX-300.
Dodatkowo, proces inwestycyjny i prace nad wnioskiem o opinię ogólną do PAA, wspierają fiński Fortum i amerykański Exelon. To duzi i doświadczeni operatorzy elektrowni jądrowych. Fortum eksploatuje w Finlandii elektrownię Loviisa, ma udziały w elektrowni Olkiluoto, a w Szwecji jest współwłaścicielem elektrowni Oskarsham i Forsmark. Exelon to największy operator jądrowy w USA - ma w portfelu aktywów 21 bloków.

BWRX-300 to ostatni projekt GEH. Należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR), które GE buduje od lat 50. Jednocześnie, ze względu na stosunkowo niewielkie rozmiary i moc - 300 MWe - zaliczany jest do SMR - małych reaktorów modułowych.

Ostatni przedstawiciel rodziny reaktorów energetycznych GE to budowane w Japonii ABWR z lat 90. o mocy rzędu 1300 MW. Kolejną generacją miał być uproszczony konstrukcyjnie i wyposażony w pasywne systemu bezpieczeństwa ESBWR o mocy ok. 1650 MW. Projekt ten został certyfikowany przez amerykański dozór jądrowy NRC, ale dotychczas nie zbudowano żadnego reaktora tego typu.

BWRX-300, zgodnie z zapewnieniami GEH, bazuje na certyfikowanych rozwiązaniach ESBWR, jest jeszcze bardziej uproszczony, a jednocześnie jest znacznie mniej kapitałochłonny. Dialog regulacyjny z amerykańskim dozorem NRC producent rozpoczął na początku 2020 r.

GEH deklaruje, że przy seryjnej budowie BWRX-a koszt 1 kW powinien wynosić ok 2 tys. dol., co miałoby być porównywalne z kosztami budowy i eksploatacji typowej elektrowni gazowej.

Przedsięwzięcie Synthosu i GEH nie zalicza się do Polskiego Programu Energetyki Jądrowej. PPEJ w ostatniej wersji nie przewiduje bowiem zastosowania reaktorów wrzących i SMR, wskazując na technologię PWR - reaktorów wodnych ciśnieniowych. Sam Synthos podkreślał, że jest pierwszą na świecie prywatną firmą, która rozpoczęła współpracę z GEH wkwestii zastosowania BWRX-300.
Zobacz także:

KOMENTARZE ( 7 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 31.10.2020r. 16:04
Popieram atom, ale nie najgorszy typ reaktora.
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 02-11-2020r. 14:03 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Uważny 31.10.2020r. 23:01
Po co w Polsce jakiś złomek z lat 1960? Chcą sprzedać u nas bo wiedzą, że w Polsce nikt nie słucha i nie liczy się ze... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: franco 01.11.2020r. 11:17
nic z tego nie będzie. tylko PR
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ryszard 01.11.2020r. 17:11
Tylko nowoczesne i racjonalne rozwiązania - żadnych staroci. Nasza Energetyka musi iść naprzód z postępem
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: U-bot 02.11.2020r. 10:17
Być może reaktory modułowe mogą być jakąś szansą dla polskiej energetyki Pan Michał Sołowow w odróżnieniu od różnych... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE