ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bułgaria podpisała z USA porozumienie o współpracy jądrowej
30.10.2020r. 13:32

Minister energii Bułgarii Temenuzhka Petkova i zastępca sekretarza stanu USA ds. Bezpieczeństwa międzynarodowego i nieproliferacji Christopher A. Ford podpisali protokół ustaleń (MOU) w sprawie strategicznej współpracy w zakresie energetyki jądrowej.
Ceremonia podpisania dokumentu odbyło się w obecności premiera Bułgarii Bojko Borisowa i sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo, którzy uczestniczyli w wideokonferencji.

Borissov powiedział, że Stany Zjednoczone są ważnym strategicznym partnerem Bułgarii w sektorze energetycznym, a promowanie tego partnerstwa jest kluczowym elementem przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Rada Ministrów stwierdziła w oświadczeniu, że porozumienie będzie zachęcać do współpracy dwustronnej, "biorąc pod uwagę zainteresowanie Bułgarii nowymi, bezpiecznymi technologiami jądrowymi dla celów cywilnych, opracowanymi przez Stany Zjednoczone".

W protokole ustaleń wyrażono również pragnienie Bułgarii i USA "współpracy na rzecz wspierania ich przemysłu jądrowego w celu dalszego rozwoju i utrzymania infrastruktury i zasobów ludzkich do odpowiedzialnego wykorzystywania energii i technologii jądrowej".

Rada stwierdziła, że cel Europejskiego Zielonego Ładu "nie może zostać osiągnięty bez wykorzystania energii jądrowej do celów pokojowych. Dla Bułgarii energia jądrowa odgrywa ważną rolę w krajowym, regionalnym i europejskim bezpieczeństwie energetycznym, zapewniając energię elektryczną po przystępnych cenach i jest kluczowym elementem przejścia na gospodarkę niskoemisyjną".

Dokument zobowiązuje Bułgarię i Stany Zjednoczone do "odpowiedzialnego wykorzystania energii i technologii jądrowej, z naciskiem na kapitał ludzki i tworzenie miejsc pracy oraz edukację, szkolenia, utrzymanie najwyższych standardów i praktyk w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego".
Minister Petkova stwierdziła, że protokół ustaleń da nowy impuls i dobrą podstawę przyszłej współpracy energetycznej między dwoma krajami. "Dokument przyczyni się również do realizacji naszego głównego priorytetu, jakim jest osiągnięcie dywersyfikacji źródeł energii. Energia jądrowa ma dla nas strategiczne znaczenie, gdyż gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne i przyczyni się do osiągnięcia celów redukcji emisji dwutlenku węgla" - powiedziała.

Dwa działające w Bułgarii rosyjskie reaktory WWER-1000/V-320, każdy o mocy 1000 MWe, w EJ Kozłoduj wytwarzają około jednej trzeciej energii elektrycznej w kraju. 14 października rząd Bułgarii udzielił państwowej firmie energetycznej Bulgarian Energy Holding (BEH) mandatu do rozpoczęcia rozmów z firmami amerykańskimi zajmującymi się opracowywaniem technologii jądrowych w celu zbadania możliwości budowy nowego reaktora w tej lokalizacji.

Jednocześnie rząd poszukuje inwestora zainteresowanego budową dwóch rosyjskich bloków WWER-1000 w elektrowni jądrowej Belene.

Na początku tego roku Stany Zjednoczone ogłosiły kompleksową strategię odzyskania przywództwa w dziedzinie energii jądrowej, co stanowi ważny sygnał również dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Następnie USA podpisały porozumienie o cywilnej współpracy jądrowej z Polską oraz projekt umowy o współpracy z Rumunią w zakresie remontu jednego reaktora jądrowego i budowy dwóch kolejnych w EJ Cernavoda.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE