ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bruksela nie stanie na przeszkodzie nowym elektrowniom jądrowym
27.10.2020r. 13:52

Komisja Europejska "nie stanie na przeszkodzie" krajom, które zdecydują się na budowę nowych elektrowni jądrowych - powiedział Frans Timmermans wiceprzewodniczący KE, odpowiedzialny za Europejski Zielony Ład, o czym informuje Euractiv.
"Komisja Europejska zachowuje neutralne technologicznie podejście do energii jądrowej i będzie trzymać się swojego stanowiska" - dodał. "Ogromną zaletą energii jądrowej jest oczywiście to, że jest wolna od emisji" - powiedział Timmermans 26 października podczas rozmowy online z Fatihem Birolem, dyrektorem wykonawczym Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA). "Jeśli dojdziesz do wniosku, że to twoja najlepsza opcja, Komisja z pewnością nie stanie ci na drodze" - powiedział.

Oświadczenie Timmermansa sugeruje, że Komisja Europejska nie będzie blokować pomocy publicznej dla nowych projektów jądrowych w Polsce i Czechach, które wyraziły zainteresowanie tą technologią jako sposobem na realizację unijnych celów klimatycznych.

W ubiegłym tygodniu Polska ogłosiła, że będzie zabiegać o zgodę UE na budowę elektrowni jądrowej opartej na technologii amerykańskiej, mówiąc, że "obecnie nie da się zbudować elektrowni jądrowej bez wsparcia państwa". Republika Czeska również stwierdziła, że "nie ma innego wyboru niż energia jądrowa", aby osiągnąć cele klimatyczne UE i poprze wyższe cele klimatyczne tylko wtedy, gdy Bruksela zgodzi się na planowany wniosek o pomoc państwa na budowę nowego bloku jądrowego w EJ Dukovany.
Chociaż energia wiatrowa i słoneczna szybko się rozwijają, odnawialne źródła energii stanowią obecnie tylko 15% całkowitej produkcji energii elektrycznej w UE, zauważył Birol, mówiąc, że energia jądrowa to "kolejna technologia zeroemisyjna", która obecnie stanowi "około 27%" wytwarzania energii elektrycznej w Europie.

Timmermans przyznał, że energia jądrowa może przynieść korzyści w przejściu na gospodarkę zeroemisyjną, ale wskazał również na jej "poważne wady", którymi są m.in. odpady promieniotwórcze oraz koszty budowy elektrowni, które uwzględniają cały cykl życia inwestycji, od kosztów budowy po utylizację odpadów.

Biorąc pod uwagę gwałtowny spadek cen energii słonecznej i wiatrowej, Timmermans wezwał kraje rozważające energię jądrową do podjęcia decyzji "w całkowicie racjonalny sposób". "Przelicz, a następnie wyciągnij wnioski, to moja jedyna prośba" - powiedział. "Ponieważ jeśli zdecydujesz się na nową energetykę jądrową, bądź świadomy ogromnych, ogromnych poziomów inwestycji, których będziesz potrzebować, i bądź świadomy kosztów" w całym cyklu życia "co oznacza, że będziesz z nią związany na długi, długi, długi czas."
Euractiv , CIRE.PL

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Energetyk77 27.10.2020r. 16:52
Oczywiście pod warunkiem że będą europejskie, tzn. dokładniej mówiąc francuskie, co może nie być takie złe.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE