ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Belenergo: elektrownia atomowa w Ostrowcu rozpoczyna rozruch
26.10.2020r. 20:44

Białoruski operator sieci elektroenergetycznych Belenergo poinformował litewskiego operatora Litgrid, że elektrownia jądrowa w Ostrowcu ma rozpocząć produkcję energii elektrycznej w dniach 1-10 listopada.
Rozpoczęcie produkcji energii elektrycznej w ostrowieckiej elektrowni atomowej było w poniedziałek tematem rozmowy telefonicznej prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Valdisem Dombrovskisem.

"Elektrownia atomowa w Ostrowcu stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa obywateli UE, dlatego też należy powstrzymać takie nieodpowiedzialne jej uruchomienie" - podkreślił Nauseda, którego cytuje komunikat urzędu prezydenta.

Prezydent w rozmowie z wiceprzewodniczącym KE zauważył też, że "UE nie powinna wpuszczać na rynek energii elektrycznej od podmiotów z krajów trzecich, które nie przestrzegają najwyższych standardów dotyczących bezpieczeństwa jądrowego i ochrony środowiska".

Litgrid poinformował w poniedziałek, że wraz z uruchomieniem produkcji energii elektrycznej w Ostrowcu, zgodnie z przyjętą przez Litwę ustawą zakazującą handlu energią elektryczną z niebezpiecznych elektrowni krajów trzecich, "zostanie wyznaczona zerowa moc dla handlu energią elektryczną z Białorusi".
Litgrid powiadomił o tym w poniedziałek uczestników rynku za pośrednictwem giełdy Nord Pool.

Zgodnie z ustawą, od chwili uruchomienia siłowni w Ostrowca, Litwa nie będzie również dostarczać Białorusi rezerw energii elektrycznej.

Białoruska elektrownia jądrowa o mocy 2400 MW w Ostrowcu znajduje się ok. 50 km od Wilna, stolicy Litwy. Litwa utrzymuje, że ta elektrownia jądrowa jest niebezpieczna i przyjęła przepisy zakazujące zakupu energii elektrycznej wytwarzanej przez ostrowiecką elektrownię jądrową.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE