ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Chinach uruchomiono pierwszy reaktor rodzimej konstrukcji Hualong One
26.10.2020r. 12:18

Koncern jądrowy China National Nuclear Corporation (CNNC) ogłosił, że reaktor Hualong One zainstalowany w bloku nr 5 w elektrowni jądrowej Fuqing w chińskiej prowincji Fujian po raz pierwszy osiągnął trwałą reakcję łańcuchową.
Jest to pierwszy z dwóch demonstracyjnych reaktorów Hualong One w tym obiekcie, ma rozpocząć komercyjną eksploatację do końca tego roku, a blok 6 - do końca przyszłego roku. Jednostka będzie pierwszym na świecie reaktorem Hualong One, który rozpocznie pracę komercyjną.

Hualong One lub HPR1000 to trójpętlowy ciśnieniowy reaktor wodny (PWR) rodzimej konstrukcji należący do generacji III+ o mocy 1000 MWe. Zawiera elementy konstrukcji reaktora ACP1000 firmy CNNC i ACPR1000+ firmy China General Nuclear (CGN).

Chińskie Ministerstwo Ekologii i Środowiska wydało 4 września zezwolenie na pracę dla bloku Fuqing-5. Proces załadunku 177 zestawów paliwowych do rdzenia reaktora rozpoczął się tego samego dnia i został zakończony 10 września. 21 października o godzinie 3:09 czasu lokalnego reaktor osiągnął stan pierwszej krytyczności po rozcieńczeniu stężenia boru w układzie chłodzenia i wyjęciu prętów kontrolnych.

W reaktorze Hualong One, przed podłączeniem go do sieci elektrycznej, zostaną teraz przeprowadzone różne testy rozruchowe. Następnie przejdzie testy przy rosnących poziomach mocy wyjściowej, zanim przejdzie do oceny działania przy pełnej mocy. Na tym etapie oceny wskaźniki pracy bloku będą musiały spełniać normy projektowe i odpowiednie wymagania sieci elektroenergetycznej, co będzie wskazywać, że blok osiągnął formalne warunki pracy komercyjnej.

Chińska Rada Stanu wydała ostateczną zgodę na budowę bloków Fuqing 5 i 6 w kwietniu 2015 r. Wylewanie pierwszego betonu pod reaktor w bloku 5 rozpoczęło się w maju 2015 r., oficjalnie rozpoczynając budowę bloku. Budowa bloku nr 6 rozpoczęła się w grudniu tego samego roku.

Gorące testy pracy Fuqing 5 zakończono 2 marca br. Obejmowały one podwyższenie temperatury układu chłodzenia reaktora i przeprowadzenie wszechstronnych testów w celu upewnienia się, że system chłodzenia i systemy bezpieczeństwa działają poprawnie. Takie testy symulują termiczne warunki pracy elektrowni i sprawdzają, czy wyspa jądrowa oraz konwencjonalne urządzenia i systemy spełniają wymagania projektowe.
Obecnie w Chinach w budowie znajduje się siedem jednostek Hualong One, w tym Fuqing-5 i -6.

CNNC rozpoczął budowę dwóch jednostek Hualong także w elektrowni Zhangzhou w prowincji Fujian oraz pierwszej z dwóch jednostek w EJ Taipingling w Guangdong.

Budowa dwóch demonstracyjnych jednostek Hualong One (HPR1000) jest również w toku w elektrowni Fangchenggang w Autonomicznym Regionie Guangxi należącej do koncernu China General Nuclear (CGN). Mają one zostać uruchomione w 2022 r.

Dwie jednostki HPR1000 są budowane w pakistańskiej elektrowni jądrowej Karachi. Są to pierwsze tego typu obiekty budowane poza Chinami. Budowa Karaczi-2 rozpoczęła się w 2015 r., a bloku Karaczi-3 w 2016 r. Komercyjna eksploatacja bloków planowana jest na rok 2021 i 2022.

CGN proponuje zastosowanie brytyjskiej wersji swojego projektu Hualong One w EJ Bradwell w Anglii.

Chiny mają obecnie 49 czynnych energetycznych reaktorów jądrowych o sumarycznej mocy 46,5 GWe, a 11 o mocy 10,7 GWe znajduje się w budowie W 2019 roku flota jądrowa zapewniła prawie 5% udziału w produkcji energii elektrycznej w kraju.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE