ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Blok jądrowy Leningrad II-2 po synchronizacji z siecią rozpoczyna produkcję energii elektrycznej
26.10.2020r. 12:16

Drugi blok elektrowni jądrowej Leningrad II zlokalizowanej w Sosnowym Borze na północ od Sankt Petersburga nad Zatoką Fińską został zsynchronizowany z rosyjską siecią elektroenergetyczną i po raz pierwszy zaczął dostarczać energię elektryczną, poinformował w piątek państwowy koncern jądrowy Rosatom.
23 października 2020 r. blok nr 2 elektrowni jądrowej Leningrad II wyposażony w wodny reaktor ciśnieniowy generacji III+ WWER-1200/V-491 o mocy 1066 MWe został podłączony do sieci i osiągnął moc 240 MWe.

"Dzisiaj blok 6 elektrowni jądrowej Leningrad został po raz pierwszy zsynchronizowany z siecią i dostarczył energię elektryczną do rosyjskiego systemu elektroenergetycznego. To ważne wydarzenie, zarówno dla samego bloku, jak i dla kraju. W procesie uruchamiania bloku jądrowego są dwa ważne kamienie milowe. Jednym z nich jest pierwsze doprowadzenie reaktora do stanu krytycznego przy minimalnym kontrolowanym poziomie mocy, gdy się on "przebudzi". Drugie, co jest jeszcze ważniejsze, to pierwsze podłączenie do sieci, kiedy blok energetyczny zaczyna pełnić swoją funkcję i wytwarzać energię elektryczną. Dziś kraj otrzymał kolejny blok o mocy 1200 MW i umocnił swoją wiarygodność, jako wiodącej potęgi w dziedzinie energetyki jądrowej"- powiedział Alexander Lokshin, pierwszy zastępca dyrektora generalnego Rosatom ds. zarządzania operacjami.

Przed podłączeniem do sieci reaktor WWER-1200 zainstalowany w bloku 2 EJ Leningrad II (Lenigrad-6) - przeszedł testy podnoszenia mocy od 1 proc. do 35 proc. mocy projektowej, mające na celu ocenę gotowości jego głównych urządzeń i systemów do wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej. Po osiągnięciu 35 proc. mocy cieplnej, turbogenerator został podłączony do sieci i zaczął wytwarzać i przesyłać energię elektryczną do zunifikowanego systemu elektroenergetycznego kraju.

Następnym krokiem jest eksploatacja próbna, podczas której reaktor będzie testowany z mocą do 100 proc. mocy projektowej - powiedział dyrektor generalny Rosenergoatom Andriej Pietrow, dodając, że każdemu etapowi towarzyszą liczne kontrole sprzętu i dynamiczne testy eksploatacyjne na różnych poziomach mocy.

Blok nr 2, którego budowę rozpoczęto w 2010 roku, został doprowadzony do minimalnego kontrolowanego poziomu mocy i osiągnął pierwszą krytyczność 29 sierpnia br. Jego eksploatacja komercyjna jest zaplanowana na 2021 r. Zastąpi on blok 2 w EJ Leningrad z reaktorem RBMK-1000, który jest eksploatowany komercyjnie od lutego 1976 r. i ma zostać wyłączony na stałe.
Istniejąca elektrownia jądrowa Leningrad jest wyposażona w cztery reaktory RBMK-1000 z czasów radzieckich, podczas gdy EJ Leningrad II będzie dysponowała czterema jednostkami generacji III+ WWER-1200.

Blok 1 w EJ Leningrad, działający komercyjnie od listopada 1974 r. wyłączono i wycofano z eksploatacji 21 grudnia ubiegłego roku. Został zastąpiony przez blok Leningrad II-1, który podłączono do sieci w dniu 9 marca 2018 r. i rozpoczął działalność komercyjną w październiku 2018 r.

Uruchomienie bloku Leningrad II-2 oznacza, że rosyjska flota jednostek generacji III+ wzrosła do czterech. Pozostałe to Leningrad II-1 oraz Nowoworoneż II-1 i 2.

Rosja ma obecnie 39 czynnych energetycznych reaktorów jądrowych o sumarycznej mocy 29,5 GWe, a trzy o mocy 3,7 GWe znajdują się w budowie. W 2019 roku flota jądrowa zapewniła prawie 20% udziału w produkcji energii elektrycznej w kraju.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: swsaadewrwe;; 26.10.2020r. 16:57
świat odchodzi...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE