ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zakończono likwidację kompleksu wzbogacania uranu w USA
16.10.2020r. 12:17

Biuro Zarządzania Środowiskiem (EM) Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych (DOE) ogłosiło pierwsze w historii usunięcie i rekultywację kompleksu wzbogacania uranu. Po zakończeniu prac zmierzających do oczyszczenia obszaru po zlikwidowanym zakładzie wzbogacania uranu metodą dyfuzji gazowej w Oak Ridge odzyskany teren w stanie Tennessee został przekształcony w wielofunkcyjny park przemysłowy.
Jay Mullis, kierownik Biura Zarządzania Środowiskowego Oak Ridge, powiedział, że trudno jest wyrazić skalę osiągnięcia. "Bezpiecznie zburzono setki zniszczonych i skażonych konstrukcji, z których niektóre były największymi budynkami na świecie. Dotarliśmy do mety tego maratonu i nie mogę być bardziej dumny z utalentowanych mężczyzn i kobiet, którzy umożliwili to osiągnięcie po raz pierwszy w historii" - powiedział.

Zakłady wzbogacania uranu zostały zbudowane w tym miejscu w latach czterdziestych XX wieku w celu produkcji wzbogaconego uranu do celów obronnych pod kryptonimem K-25. Później zakład przemianowany na Oak Ridge Gaseous Diffusion Plant, został rozbudowany i zaczął również produkować wzbogacony uran dla komercyjnej energetyki jądrowej, a także prowadził badania nowych technologii wzbogacania. Eksploatacja trwała do połowy lat osiemdziesiątych XX wieku, a zakład został zamknięty na stałe w 1987 roku. Pozostawiło to setki skażonych obiektów, które należało zneutralizować i usunąć, w tym pięć dużych budynków wzbogacania metodą dyfuzji gazowej.

DOE EM sporządziło plany uporządkowania terenu i przekształcenia go w aktywa, które mogą stworzyć nowe możliwości gospodarcze dla społeczności, co jest pierwszym tego rodzaju podejściem w kompleksie należącym do DOE. W 1996 r. miejsce zostało przemianowane na Park Technologiczny Wschodniego Tennessee (East Tennessee Technology Park). Pierwsza duża konstrukcja do usunięcia - budynek administracyjny K-1001 - została rozebrana w 1999 roku.

Rozbiórkę pięciu zakładów wzbogacania rozpoczęto w 2006 r. wraz z wybudowanym w 1951 r. zakładem K-29. Następnie przez następną dekadę wyburzono budynki K-25, K-27, K-31 i K-33 zgodnie z planem o nazwie Vision 2016. Według EM, największym i najtrudniejszym projektem rozbiórkowym był czterokondygnacyjny obiekt K-25 o długości 1,6 km i powierzchni 44 akrów, który wymagał lat planowania, ponieważ pracownicy usuwali złoża uranu w całym obiekcie i usuwali inne zanieczyszczenia. Rozbiórka K-25 rozpoczęła się w 2008 roku i zajęła pięć lat.
Po pomyślnym zakończeniu Vision 2016, EM postawiło sobie za cel zlikwidowanie pozostałych obiektów w dawnym kompleksie wzbogacania do końca 2020 roku w ramach planu o nazwie Vision 2020. Obejmuje to usunięcie spalarni TSCA, która działała od 1991 do 2009 roku; Centralnego Zakładu Neutralizacji - dawnej oczyszczalni ścieków; Zakładu Produkcji Barier K-1037 - zbudowanego w 1945 r. i używanego do 1982 r. do produkcji materiału barierowego stosowanego w procesie dyfuzji gazowej; tak zwanego obszaru Poplar Creek - jednego z najbardziej zanieczyszczonych obiektów na tym terenie; oraz Centrifuge Complex - grupy obiektów zbudowanych w celu rozwijania, testowania i demonstrowania technologii wirowania do wzbogacania uranu.

Od czasu rozpoczęcia działań porządkowych zburzono setki większych budynków, a ponad 1,2 miliona metrów sześciennych odpadów - wystarczających do wypełnienia ponad 500 basenów olimpijskich - zostało zlikwidowanych, w tym prawie 30 000 ciężarówek z ziemią.

Jak podaje DOE EM, do tej pory 14 obiektów i prawie 1300 akrów (ponad 520 hektarów) terenu zostało przekazanych pod rozwój gospodarczy. Kolejne 600 akrów ma być przeznaczone pod rozwój gospodarczy w nadchodzących latach, a 100 akrów zostanie zarezerwowanych dla celów historycznych. Obecnie w tym miejscu znajduje się około 20 firm.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE