ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Premier Bułgarii: uruchamiamy budowę nowego reaktora atomowego w Kozłoduju
13.10.2020r. 17:30

Bułgarski rząd uruchamia budowę nowego reaktora atomowego w istniejącej elektrowni jądrowej w Kozłoduju - poinformował we wtorek premier Bojko Borisow podczas wizyty w tym naddunajskim mieście, gdzie elektrownia istnieje od 1974 roku.
Nowy reaktor powstanie na podstawie amerykańskiej technologii - sprecyzował premier.

Nawiązując do trwającej od dłuższego czasu procedury wyboru inwestora dla drugiej elektrowni atomowej z rosyjskimi reaktorami w Belene, Borisow stwierdził: "Sądzę, że mamy dość niezrealizowanych planów i budowania pomników". "Lepiej jest na nowych warunkach, na podstawie nowej amerykańskiej technologii zbudować reaktor, który potem będzie czynny 70 lat. Będziemy mieć dywersyfikację zarówno w energetyce jądrowej, jak i w dostawach gazu" - argumentował.

Minister energetyki Temenużka Petkowa, która towarzyszyła Borisowowi, stwierdziła, że jej resort przystępuje do analiz rynkowych na temat najbardziej nowoczesnej i efektywnej technologii dla nowego reaktora w Kozłoduju.

Na początku października wysoki rangą amerykański dyplomata Francis Fannon podczas wizyty w Sofii skrytykował nie tylko plan Bułgarii dotyczący przedłużenia gazociągu Turecki Potok do Serbii, lecz również plan budowy drugiej elektrowni atomowej w Belene z rosyjskimi reaktorami.
Według Fannona Bułgaria nie potrzebuje drugiej elektrowni atomowej w Belene z przestarzałymi według niego rosyjskimi reaktorami. "Po co Bułgaria miałaby stać się poligonem dla przestarzałej technologii?" - pytał Amerykanin. Według niego Rosja chce "powiązać ze sobą partnerów na pół wieku naprzód i przeszkodzić im w stosowaniu nowszych technologii".

Bułgaria obecnie posiada jedną elektrownię atomową w Kozłoduju, w której działają dwa reaktory o mocy 1000 megawatów, zapewniające 35 proc. zapotrzebowania kraju na energię elektryczną. Pomysł budowy kolejnego reaktora w Kozłoduju nie jest nowy; jego zwolennicy podkreślają, że w regionie istnieje gotowa infrastruktura przesyłowa, do której nie trzeba nowych inwestycji.

Jednocześnie od prawie dwóch lat trwa procedura wyboru inwestora dla elektrowni w Belene, również nad Dunajem. Mają tam powstać dwa bloki jądrowe z rosyjskimi reaktorami WWER 1000+ trzeciej generacji. Kandydatami na inwestora są rosyjski Rosatom oraz spółka chińska i południowokoreańska. Konkurs miał zostać rozstrzygnięty w połowie br. Resort energetyki tłumaczy opóźnienie problemami, spowodowanymi epidemią koronawirusa i brakiem możliwości organizowania konferencji z udziałem uczestników.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: marko 13.10.2020r. 20:46
Świat odchodzi od atomu cz. 5764
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ds 14.10.2020r. 09:39
Reaktor będzie "czynny 70 lat" a wypalone paliwo będzie składowane (gdzie??) przez milion lat.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE