ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Analitycy: okresowość produkcji w warunkach niskiego popytu prowadzi do ujemnych cen energii
02.10.2020r. 13:53

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 r. w Europie coraz częściej pojawiały ujemne ceny energii, a nadwyżka mocy na rynku skutkowała płaceniem konsumentom, a nie ponoszeniem przez nich opłat za korzystanie z energii elektrycznej - wynika z badania przeprowadzonego przez analityków firmy EnAppSys.
Kraje europejskie odnotowały średnio w prawie 1 proc. czasu ujemne ceny. Poziomy te były zazwyczaj trzy do czterech razy wyższe niż obserwowano w latach 2015-2018 i ponad dwukrotnie wyższe niż w 2019 roku.

Zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną w 2020 r. daje pogląd na to, jaki może wywierać skutek na rynek energii zwiększenie udziału źródeł odnawialnych w przyszłości.

Rynki z wysoką generacją energii wiatrowej, takie jak Irlandia, Niemcy i Dania, zostały szczególnie dotknięte negatywnymi cenami, ponieważ szczytowe poziomy produkcji wiatru zaczęły przekraczać poziomy popytu na zużycie energii, na które wpływ miał COVID-19. Belgia również odnotowała szczególnie niskie ceny, ponieważ połączenie wysokiej produkcji energii jądrowej i słonecznej czasami wywoływało nadpodaż na rynku energii w okresach jej niskiego popytu.

"To właśnie na tym przykładzie widzimy jedno z kluczowych słabości odnawialnych źródeł energii: ich okresowość produkcji. Podczas gdy średnia wydajność panelu słonecznego w ciągu roku może wynosić zaledwie 8 proc. lub średnia moc farmy wiatrowej wynosi około 30 proc., to szczytowe wartości będą bardzo blisko 100 proc. ich potencjalnej produkcji", powiedziała Alena Nispel, analityk biznesowy w EnAppSys.
"Poziomy zapotrzebowania na energię elektryczną są podobnie niestałe. W przeszłości można było połączyć zmienny popyt na energię elektryczną z nieprzerwaną dostawą energii elektrycznej (elektrownie węglowe / gazowe), ale łączenie okresowych dostaw (wiatr i słońce) z przerywanym popytem stwarza znacznie większe wyzwania "- dodała.

Magazynowanie energii elektrycznej może przyczynić się do ograniczenia tych skutków, przynajmniej w zakresie, w jakim jest to ekonomicznie uzasadnione, powiedziała, a nowe technologie, takie jak synchroniczne kondensatory, mogą pomóc zmniejszyć produkcję wymaganą z konwencjonalnych źródeł energii.

Według przeprowadzonego badania kraje, w których wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych stanowi tylko niewielką część całego bilansu energetycznego - takie jak Polska - działają na mniej zmiennym rynku.

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: rhw 02.10.2020r. 14:25
Ujemna cena. Więcej exceli.
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 05-10-2020r. 14:17 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: oooooo 02.10.2020r. 14:37
a łyżka na to: "niemożliwe!"
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE