ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Chiny wprowadzają na rynek nowy projekt reaktora III Generacji
02.10.2020r. 08:17

Chiński koncern jądrowy State Power Investment Corporation (SPIC) po 12 latach prowadzenia prac badawczo-rozwojowych i konstrukcyjnych oficjalnie zaprezentował projekt reaktora CAP1400 należący do Generacji III.
Projekt ciśnieniowego reaktora wodnego (PWR) CAP1400 o mocy 1400 MWe, znanego również jako Guohe One, jest przeznaczony do budowy zarówno w Chinach, jak i za granicą. Jest to drugi chiński projekt reaktora trzeciej generacji, po HPR1000 (Hualong One).

Według danych Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Chinach budowanych jest siedem bloków energetycznych wyposażonych w reaktor Hualong One w elektrowniach jądrowych Fuqing, Taipingling, Zhangzhou i Fangchenggang. W EJ Kanupp w Pakistanie budowane są dwie jednostki Hualong One. Są to pierwsze tego typu obiekty budowane poza granicami Chin.

Model reaktora CAP1400 jest oparty na projekcie Westinghouse AP1000, ale został opracowany przez State Nuclear Power Technology Corporation (SNPTC) przy współudziale ekspertów Westinghouse.

Chińska Narodowa Administracja Energetyczna (China's National Energy Administration, NEA) zatwierdziła projekt w styczniu 2014 r. Przeszedł on kontrolę bezpieczeństwa przeprowadzoną przez Krajową Administrację ds. Bezpieczeństwa Jądrowego (National Nuclear Safety Administration, NNSA) w lutym 2016 r.
SNPTC uwzględniło informacje zwrotne z awarii w elektrowni Fukushima-Daiichi i zaprojektowało reaktor z ulepszonymi funkcjami bezpieczeństwa i marginesem bezpieczeństwa termicznego przekraczającym 15%. Zwiększono rozmiar stalowego zbiornika ciśnieniowego reaktora (RPV) i wzmocniono zewnętrzną warstwę obudowy bezpieczeństwa, aby wytrzymała uderzenie dużego samolotu pasażerskiego.

W maju 2016 r. projekt CAP1400 przeszedł ogólny przegląd bezpieczeństwa reaktora dokonany przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej. Nie pozwala to na wdrożenie projektu, ale sprawdza jakość dokumentacji dotyczącej bezpieczeństwa. Wdrożenie instalacji CAP1400 nadal zależy od spełnienia przez nią norm i wymagań specyficznych dla danego kraju, chociaż pomyślne przejście przeglądu MAEA może znacznie to ułatwić.

Hao Hongsheng, dyrektor generalny działu energii jądrowej SPIC, powiedział redakcji Global Times, że SPIC promuje markę Guohe One na eksport i omawia potencjalne partnerstwa z takimi krajami, jak Turcja i RPA.
NucNet , CIRE.PL

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: witek 02.10.2020r. 12:24
nauki , technika i wykorzystanie wiedzy to jest to,
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 02.10.2020r. 15:30
Gdyby zieloni nie robili histerycznych nacisków na klimat, to można by spokojnie popracować nad innym typem reaktora,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE