ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Blok jądrowy Chashma 4 oficjalnie przekazany Pakistanowi
29.09.2020r. 11:54

Po zakończeniu okresu gwarantowanej eksploatacji przez dostawcę technologii, odbyła się oficjalna ceremonia ostatecznego odbioru przez stronę pakistańską bloku nr 4 w elektrowni jądrowej Chashma w prowincji Pendżab. Zbudowana przez China National Nuclear Corporation (CNNC) jednostka jest czwartym chińskim blokiem jądrowym uruchomionym za granicą.
Energetyczny blok jądrowy Chashma 4 został podłączony do sieci w dniu 29 czerwca 2017 r. Dostarczony przez Chiny reaktor wodny ciśnieniowy (PWR) jest drugim z dwóch reaktorów CNP-300 o mocy 315 MWe, które zostały wprowadzone do eksploatacji na tym obiekcie, po bloku 3, który rozpoczął działalność komercyjną w grudniu 2016 r. W elektrowni Chashma - nazywanej również Chasnupp - znajdują się również dwa chińskie reaktory PWR, każdy o mocy 300 MWe: w bloku nr 1, działającym komercyjnie od 2000 r. i w bloku nr 2 - od 2011 r.

Na ceremonię ostatecznego odbioru, która odbyła się w EJ Chashma 23 września, CNNC utworzył połączenia wideo w siedzibie spółki zależnej China Zhongyuan Engineering Company w Pekinie oraz w siedzibie Pakistańskiej Komisji Energii Atomowej (PAEC) w Islamabadzie. W uroczystości wzięli udział m.in. przewodniczący PAEC Muhammad Naeem i przewodniczący CNNC Gu Jun.

Przewodniczący Gu Jun stwierdził, że Chiny i Pakistan utrzymują silne partnerstwo w sektorze energetyki jądrowej od czasu podpisania przez oba kraje w 1986 r. porozumienia ułatwiającego transfer cywilnej technologii jądrowej.
Jeśli chodzi o przyszłą współpracę, Gu Jun powiedział: "CNNC będzie, jak zawsze, pomagać Pakistanowi w eksploatacji i utrzymaniu jego elektrowni, świadczyć kompleksowe usługi oraz zobowiązać się do zapewnienia czystej, wydajnej i bezpiecznej energii mieszkańcom Pakistanu".

Pakistan eksploatuje również dostarczony przez Kanadę ciśnieniowy reaktor ciężkowodny (PHWR) typu Candu o mocy 125 MWe, działający od 1972 r. w bloku nr 1 w EJ Karaczi. Dwa reaktory lekkowodne (PWR) typu Hualong One (HPR1000) o mocy 1161 MWe dostarczone przez Chiny znajdują się w trakcie budowy, jako bloki 2 i 3 w tej elektrowni. Budowa bloku nr 2 rozpoczęła się w 2015 r., a bloku nr 3 w 2016 r. Obiekty mają zostać oddane do użytku komercyjnego odpowiednio w 2021 i 2022 r.

W listopadzie 2017 roku CNNC i PAEC podpisały umowę o współpracy w zakresie budowy reaktora Hualong One jako bloku nr 5 elektrowni Chashma.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE