ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Energia jądrowa i zrównoważony rozwój w nowym raporcie ONZ
29.09.2020r. 08:30

Europejska Komisja Gospodarcza ONZ opracowała nowy raport "Rola energii jądrowej w zrównoważonym rozwoju: ścieżki wejścia" pod kierownictwem Grupy Roboczej ds. Paliwa Jądrowego EKG ONZ przy wsparciu Światowego Stowarzyszenia Jądrowego (WNA), Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) oraz Agencji Energii Jądrowej OECD.
To był "bardzo udany wspólny wysiłek EKG z innymi organizacjami międzynarodowymi", stwierdził King Lee, który kieruje programem WNA pod nazwą Harmony i został wybrany na przewodniczącego Grupy Roboczej ds. Paliwa Jądrowego EKG ONZ.

"Raport analizuje wkład technologii jądrowej do Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (Sustainable Development Goals, SDG), w których odgrywa ona kluczową rolę w dekarbonizacji sektora energetycznego, ale może również wspierać osiągnięcie wszystkich innych Celów - w tym wspieranie eliminacji ubóstwa, zera głodu, czystej wody, przystępnej energii, wzrostu gospodarczego i innowacji w przemyśle"- powiedział Lee, podkreślając, że SDG 7 (czysta energia po przystępnej cenie) jest kluczowa dla prawie każdego poważnego wyzwania i szansy, przed którą stoi dziś świat. Dostęp do energii wspiera wszystkie cele zrównoważonego rozwoju i jest kluczowym filarem programu zrównoważonego rozwoju ONZ.

Energetyka jądrowa zapewnia obecnie 10 proc. światowych dostaw energii elektrycznej z 442 reaktorami działającymi w 30 krajach. W grupie gospodarek rozwiniętych jest ona największym niskoemisyjnym źródłem energii elektrycznej, zapewniającym 40 proc. całej produkcji czystej energii w 2018 roku.

Wdrożenie energii jądrowej przez dany kraj jest poważnym przedsięwzięciem, które wymaga znacznego wsparcia politycznego i inwestycji w instytucje budowlane, zasoby ludzkie, naukę i infrastrukturę fizyczną, a także szeroko zakrojonej współpracy z partnerami międzynarodowymi, powiedział Lee.

Raport opiera się na uznanym na całym świecie procesie rozwoju programu energii jądrowej - tzw. podejściu Kamieni Milowych MAEA (Milestones Approach ) - i zwraca uwagę na pięć aspektów rozwoju jądrowego, które można łatwo dostosować do zrównoważonego rozwoju: ocena i planowanie systemu energetycznego; społeczno-gospodarcze czynniki rozwoju; czynniki środowiskowe; czynniki regulacyjne i prawne; ekonomia i finansowanie projektów.
Wstępna dyskusja nad raportem pomiędzy EKG ONZ, MAEA i WNA odbyła się w listopadzie 2018 r. podczas IX Międzynarodowego Forum w sprawie Energii dla Zrównoważonego Rozwoju, które odbyło się w Kijowie na Ukrainie. EKG ONZ twierdzi, że projekt raportu ma na celu sformułowanie rozsądnej polityki dla krajów rozważających wdrożenie programu energii jądrowej i pomoc w zdefiniowaniu odpowiednich lokalnych ścieżek wspierania zrównoważonego rozwoju.

"Szczególną uwagę przykłada się do nowych krajów jądrowych i wdrażania małych reaktorów modułowych (SMR)". Raport analizuje ścieżki w kontekście "czynników lokalnych i regionalnych", w tym wykorzystania krajowych zasobów uranu, które mogą ułatwić rozwój energetyki jądrowej i gospodarki.

Raport składa się z następujących rozdziałów merytorycznych:
  • Rozdział 2. Energia jądrowa i zrównoważony rozwój: jak energia jądrowa wiąże się z celami zrównoważonego rozwoju i jej potencjalną rolą w przyszłym koszyku energetycznym poddanym dekarbonizacji.
  • Rozdział 3. Zagadnienia dotyczące rozwoju jądrowego: pięć typowych czynników rozwoju jądrowego obejmuje planowanie energetyczne, kwestie socjoekonomiczne, środowisko, ramy prawne i regulacyjne oraz ekonomię.
  • Rozdział 4. Uwarunkowania krajowe i regionalne: prezentacja szerszego jądrowego cyklu paliwowego i badanie względnych korzyści wynikających z rozbudowy obiektów krajowych w porównaniu z potencjalnymi opcjami regionalnymi lub międzynarodowymi, a także możliwości zarządzania i unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych.
  • Rozdział 5. Opcje technologii jądrowych: ocena szeregu obecnie dostępnych technologii jądrowych w "skali gigawatów", a także małych reaktorów modułowych, które szybko zbliżają się do komercjalizacji.
  • Rozdział 6. Ścieżki dostępu do energii jądrowej: rola polityki - w jaki sposób istniejące ramy polityczne mogą pomóc krajowi w podjęciu decyzji, czy kontynuować program energii jądrowej, oraz jakie inicjatywy polityczne mogą pomóc poprawić ekonomikę programu i zbudować poparcie społeczne dla niego, gdy taka decyzja zostanie podjęta.
W przedmowie do raportu stwierdza się: "Świat zgodził się uczynić rok 2020 rokiem początkującym dekadę ambitnych działań zmierzających do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju (SDG) do 2030 r. Niestety, koniec 2019 r. przyniósł pilniejsze wyzwanie w formie pandemii COVID-19... .W obliczu możliwego stresu gospodarczego spowodowanego przez pandemię może pojawić się potrzeba przyjęcia rozwiązań, które podważają zrównoważony rozwój i pogłębiają skutki zmian klimatycznych. Potrzebna jest podstawowa wiedza na temat technologii, które mogą prowadzić do zielonego ożywienia gospodarczego".

Raport koncentruje się na zaspokojeniu potrzeby wyrażonej przez decydentów i polityków w wielu krajach na całym świecie, którzy rozważają, czy powinni włączyć energię jądrową do swojej puli opcji wspierających zrównoważony rozwój. Niektóre kraje decydują się na energetykę jądrową, mając na uwadze, że może ona odgrywać ważną rolę w ich bilansie energetycznym, podczas gdy inne kraje zdecydowały się nie polegać na energii jądrowej z różnych względów.
NEInt , CIRE.PL

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE