ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemcy szukają nowych lokalizacji, w których mogliby składować odpady radioaktywne
28.09.2020r. 12:22

Dzisiaj niemieckie media zdominowała sprawa składowania odpadów radioaktywnych. Ze względów technicznych dotychczasowa lokalizacja w Gorleben w Dolnej Saksonii nie będzie mogła być dalej wykorzystywana. Trwają trudne rozmowy o nowych miejscach - czytamy w BiznesAlert.pl.
Niemieckie Federalne Stowarzyszenie ds. Ostatecznego Składowania (BGE) przedstawiło swój okresowy raport na temat podobszarów w poszukiwaniu składowiska odpadów radioaktywnych. Wynika z niego, że magazyn tymczasowego składowania w Gorleben w Dolnej Saksonii nie może już służyć jako składowisko odpadów radioaktywnych. Zamiast tego w raporcie wskazano łącznie 90 regionów, które będą miały korzystne warunki geologiczne do bezpiecznego składowania odpadów promieniotwórczych. Podobszary znajdują się na terenie całych Niemiec, m.in. w Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Dolnej Saksonii i wschodnich landach. W najbliższych latach możliwe będzie stopniowe zawężanie lokalizacji. Należy również wziąć pod uwagę kryteria, takie jak gęstość zaludnienia.

Jednak rząd Bawarii wątpi w proces poszukiwań i argumentuje, że odziemia nie nadają się na składowisko odpadów radioaktywnych. Wicepremier Bawarii Hubert Aiwanger nie wierzy, że w badaniach kierowano się kryteriami wyłącznie naukowymi. - Myślę, że w końcu nauka ponownie zostanie poddana politycznym kryteriom - powiedział Aiwanger. Poszukiwanie nowego składu odpadów zostało wznowione po długim sporze dotyczącym tymczasowego magazynu w Gorleben. Od tego czasu możliwe lokalizacje zostały ocenione według kryteriów naukowych. Opierając się na wiedzy geologicznej, rząd powinien następnie zdecydować, w którym miejscu powstanie nowe składowisko. Nowa lokalizacja powinna zostać znaleziona do 2031 roku.
W Gorleben od lat 70. wielokrotnie dochodziło do protestów przeciwko energetyce jądrowej. Obiekt składowania był przygotowywany na takie zdarzenia, jak ataki terrorystyczne czy katastrofy lotnicze. Betonowa podłoga magazynu pośredniego delikatnie zapada się. Zgodnie z normami bezpieczeństwa, wysoce radioaktywne odpady należy przechowywać tak bezpiecznie, jak to możliwe, nawet przez milion lat - czytamy w BiznesAlert.pl.
Die Zeit , BiznesAlert

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Wydma Lubiatowska 28.09.2020r. 14:50
To jak długo już Niemcy szukają tego składowiska ? Wystarczająco długo, aby pokazać, że problem składowania nie może... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE