ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Amerykańskie miasta wycofują się z pierwszej planowanej elektrowni z małymi reaktorami SMR
18.09.2020r. 13:33

Pierwszy amerykański projekt energetyki jądrowej na małą skalę, borykający się z przekroczeniem kosztów i opóźnieniami, stoi przed kolejnym wyzwaniem: ucieczką miast, które zobowiązały się do zakupu jego energii - informuje Reuters.
Ponad 30 członków publicznego konsorcjum energetycznego Utah Associated Municipal Power Systems (UAMPS) ma czas do 30 września na podjęcie decyzji, czy pozostać przy projekcie i przeznaczyć więcej środków na pierwszy w swoim rodzaju reaktor firmy NuScale Power LLC. Dwa miasta, Logan i Lehi w stanie Utah, zrezygnowały z projektu, a trzecie - rozważa obecnie rezygnację z projektu z powodu zbyt dużego ryzyka inwestycyjnego i braku poparcia wśród społeczności. Allen Johnson, dyrektor departamentu energii w urzędzie miejskim w Bountiful w stanie Utah, powiedział, że szanse na wycofanie się są większe niż 50-50.

Konsorcjum NuScale na początku tego roku przesunęło datę uruchomienia elektrowni z 2026 r. na 2030 r.
Małe reaktory modułowe (SMR) mają być tańsze i szybsze w budowie niż tradycyjne reaktory, ponieważ mogą być produkowane w fabrykach. Jednak krytycy twierdzą, że mniejsze obiekty energetyczne tracą korzyści skali.

Z kolei Scientific American informuje, że pomimo częściowego zatwierdzenia projektu nowego SMR przez NRC, niektóre cechy bezpieczeństwa nadal wymagają dostosowania. "Nie sądzę, by przyszli klienci NuScale odnieśli korzyści z certyfikacji projektu, który zawiera luki w zabezpieczeniach" - powiedział Edwin Lyman, dyrektor ds. bezpieczeństwa energii jądrowej w Union of Concerned Scientists. Wskazuje, że NRC wydało wstępną akceptację bezpieczeństwa reaktora pomimo wątpliwości sygnalizowanych zarówno przez eksperta agencji, jak i zewnętrzną radę doradczą.
Reuters, Scientific American , CIRE.PL

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Energetyk77 18.09.2020r. 16:30
A kto to na CIRE zachwalał ten małe reaktory? Ręka w górę proszę.
Odpowiedzi: 4 | Najnowsza odpowedź: 21-09-2020r. 13:03 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE