ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Przyszły system energetyczny musi obejmować energię jądrową
14.09.2020r. 07:44

Panel wysokiego szczebla złożony z wyższych rangą polityków i ekspertów z wiodących międzynarodowych organizacji energetycznych dyskutował, w jaki sposób energia jądrowa może rozwiązać niektóre z najpilniejszych problemów, przed którymi stoi świat.
Dyskusja odbyła się podczas pierwszej sesji Strategic eForum 2020, zorganizowanego przez Światowe Stowarzyszenie Jądrowe (World Nuclear Association, WNA).

Otwierając wydarzenie - zatytułowane: "Budowanie silniejszego i czystszego jutra z energią jądrową" - dyrektor generalna WNA, Agneta Rising powiedziała, że świat stoi w obliczu wielu wyzwań, z którymi musi się zmierzyć jednocześnie: zmiany klimatyczne, odbudowa po pandemii COVID-19 i dostarczanie coraz większej ilości energii elektrycznej na całym świecie.

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), Rafael Grossi powiedział: "Jest coś bardzo wyjątkowego w okolicznościach, w których wszyscy teraz żyjemy. Ma to związek z faktem, że po raz pierwszy my wszyscy działamy w sytuacji globalnej pandemii, co oznacza, poza oczywistymi względami zdrowotnymi, które się z nią wiążą, że wraz z krajowymi instytucjami finansowymi analizujemy niezbędne składniki ożywienia gospodarczego i sposoby jego zrównoważenia". Dyrektor stwierdził, że energetyczny element tego ożywienia jest tutaj kluczowy, w tym wykorzystanie energii jądrowej. Powiedział, że niezbędne są również inwestycje w długoterminową eksploatację istniejących reaktorów.

Laszlo Varro, główny ekonomista Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), powiedział, że pandemia COVID-19 spowodowała "bezprecedensowy szok gospodarczy i społeczny", który wpłynął na zużycie energii i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla (CO2). Powiedział jednak, że ta redukcja emisji CO2 została osiągnięta przy nieakceptowalnym koszcie społecznym i gospodarczym, dodając, że jeśli rządy nie podejmą wyzwania i nie postawią czystszej energii w centrum wysiłków na rzecz odbudowy gospodarczej, jest prawie pewne, że emisje CO2 z powrotem wzrosną.

Varro powiedział, że utrzymanie zróżnicowanego portfela technologii niskoemisyjnych, w tym energii jądrowej, a także wiatru i słońca, ma wyraźną wartość. "Uważamy, że energia jądrowa jest bardzo użytecznym uzupełnieniem systemu energetycznego, który ma duży udział w energii odnawialnej".

Przejście na energię niskoemisyjną

Scott Foster, dyrektor Wydziału Zrównoważonej Energii Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ, powiedział: "W przyszłości dotknie nas kolejna pandemia. Widzimy pożary lasów w Kalifornii. Obserwujemy podnoszenie się poziomu wody w oceanach. Zatem formuła, którą stosujemy, aby zająć się zmianami klimatycznymi, i formuła, której używamy, aby zająć się odpornością, są niewłaściwe". Zasugerował, że pandemia dała światu możliwość "przestawienia się" na niskoemisyjny system energetyczny. "Nie osiągniemy 2 stopni w naszym miksie energetycznym w przyszłości, jeśli wykluczymy energetyką jądrową" - stwierdził.

Dyrektor generalny Agencji Energii Jądrowej (NEA) OECD William Magwood stwierdził, że według analizy przeprowadzonej przez OECD, emisje CO2 z produkcji energii elektrycznej w krajach OECD muszą zostać zmniejszone o 85% do 2050 r., aby osiągnąć cele klimatyczne COP21. "Każdy, kto cokolwiek zna się na systemie elektroenergetycznym, wie, że mówimy o niesamowitej zmianie w sposobie prowadzenia biznesu i, szczerze mówiąc, wielu z nas uważa, że świat może po prostu nie sprostać temu wyzwaniu".

Powiedział, że obowiązkiem rządów jest znalezienie rozwiązania, które umożliwi światu przejście na czystszy system energetyczny, jednocześnie umożliwiając gospodarkom ekspansję na całym świecie i stale chroniąc środowisko.

"Dlatego uważam, że energia jądrowa ma ogromne możliwości. Po prostu nie ma przed nami innej technologii energetycznej, która mogłaby zrobić to, czego może dokonać energia jądrowa. Może ona dostarczyć bardzo duże ilości bezemisyjnej energii elektrycznej w sposób elastyczny i dyspozycyjny. Jest technologią, którą można łatwo rozbudować w odpowiedniej sytuacji, którą znamy oraz umiemy budować i obsługiwać, a także potrafimy wykorzystać, aby dopasować ją do odnawialnych źródeł energii, tak abyśmy mogli odnieść sukces".
Magwood dodał, że jeśli energia jądrowa nie zostanie wykorzystana w wystarczających ilościach, "wtedy świat najprawdopodobniej w żałosny sposób zawiedzie w realizacji swoich celów klimatycznych".

Wyzwania, którym trzeba stawić czoła

"Analiza MAE wyraźnie pokazuje, że energetyka jądrowa odgrywa ważną rolę w uczynieniu transformacji energetycznej bardziej opłacalną i zapewnieniu większego bezpieczeństwa energetycznego", powiedział Varro, "ale istnieją poważne wyzwania, które muszą być pokonane zarówno przez przemysł, jak i rządy".

Grossi powiedział, że ważne jest, aby społeczność jądrowa "poszerzyła debatę i zakres naszych idei". Istnieje potrzeba podkreślenia wkładu, jaki energia jądrowa wnosi obecnie i może potencjalnie wnieść w tworzenie gospodarki zdekarbonizowanej. "Musimy zapewnić społeczności międzynarodowej gwarancje dotyczące bezpiecznego, odpowiednio chronionego i odpornego na proliferację charakteru naszego przemysłu" - powiedział.

Magwood zauważył, że w wyniku opóźnień i wzrostu kosztów niedawnych projektów budowy nowych obiektów jądrowych opinia publiczna i wiele rządów uważa energię jądrową za "być może technologię, która jest po prostu zbyt trudna do wdrożenia". Dodał, że problemy z wieloma projektami wynikają przede wszystkim z tego, że w niektórych krajach od wielu lat nie budowano nowych obiektów jądrowych. Kraje, które kontynuowały budowę elektrowni i zachowały swoją wiedzę fachową, łańcuch dostaw i możliwości regulacyjne, "radzą sobie całkiem dobrze".

"W przypadku krajów, które nie mają takiej zdolności, nie mają historii ciągłego budowania, wiele z nich zaczyna zwracać się w kierunku nowych technologii - małych reaktorów modułowych i zaawansowanych reaktorów - z myślą, że technologie te można zbudować w taki sam sposób, w jaki dziś budujemy samoloty". Powiedział Magwood. "Ten model musi zostać jeszcze udowodniony - nie zrobiliśmy tego - ale jest dużo entuzjazmu i wiele nadziei. Wiele rządów uważa, że może to być droga w przyszłość".

Kraje wdrażające energią jądrową

8 września polski minister klimatu Michał Kurtyka przedstawił swój plan budowy sześciu nowych bloków jądrowych do 2040 roku w związku z przejściem kraju na gospodarkę czystą energetycznie. Przemawiając podczas Strategic eForum, powiedział, że poza korzyściami dla środowiska wynikającymi z wdrożenia energetyki jądrowej, Polska dostrzega również związane z tym korzyści społeczne i gospodarcze. Kurtyka zaznaczył, że na każde miejsce pracy w elektrowni jądrowej w jej sąsiedztwie powstają dwa kolejne. "Jest to, więc również część planu odbudowy po COVID-19 i powinno być szczególnie przeznaczone dla regionów, które będą borykać się z konsekwencjami spowolnienia gospodarczego, spowodowanego pandemią".

Podobnie wiceminister energetyki Uzbekistanu Jurabek Mirzamachmudow powiedział, że kraj postrzega energię jądrową, jako "naprawdę zrównoważone źródło energii", które "przyczynia się do ochrony środowiska poprzez redukcję emisji CO2 i wspomaga rozwój innych gałęzi przemysłu".

Uzbekistan i Rosja podpisały międzyrządowe porozumienie o współpracy w zakresie wykorzystania energii jądrowej do celów pokojowych w grudniu 2017 r., a we wrześniu 2018 r. podpisano kolejną umowę na budowę przez rosyjski państwowy koncern jądrowy Rosatom dwóch reaktorów WWER-1200. Mają one zostać oddane do eksploatacji odpowiednio w 2028 i 2030 roku.

"Korzyści z budowy obiektów jądrowych w rzeczywistości daleko wykraczają poza fakt, że są one wolne od emisji dwutlenku węgla" - powiedział Magwood. "To niesamowite narzędzie pobudzające rozwój gospodarczy, rozwój technologiczny i edukację młodych ludzi".

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Choczewo 14.09.2020r. 10:59
Ale nie w Polsce. My tego skansenu nie chcemy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE