ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Projekt małego reaktora SMR NuScale przeszedł kolejny etap procesu homologacji
31.08.2020r. 18:13

Amerykański start-up NuScale zakończył jeden z etapów homologacji przez amerykański organ dozoru jądrowego - NRC. Nie oznacza to jednak uzyskania licencji na projekt. Akceptacja NRC dotyczy też pierwotnej, obecnie już przestarzałej dokumentacji technicznej, złożonej do NRC w 2016 r. NuScale wprowadził zmiany projektowe w trakcie procesu certyfikacji, dla których wymagana będzie ponowna akceptacja.
Elektrownia z 12 reaktorami SMR o mocy ok. 54 MWe netto każdy (łącznie 648 MWe netto), projektu start-up'u NuScale ma powstać jako instalacja prototypowa na terenie instytutu badań jądrowych w Idaho w USA. Według pierwotnych planów pierwszy reaktor miał być uruchomiony w 2016 r, jednak z uwagi na przedłużający się proces homologowania (certyfikacji) reaktora przez amerykański dozór, termin był wielokrotnie odsuwany, najpierw na 2022 r., następnie 2024, 2025, 2026, 2027 i 2029 r. W lipcu br. NuScale poinformował o przesunięciu terminu na 2030 r.

Równolegle wzrosły też planowane koszty budowy. Jeszcze w listopadzie 2017 r. start-up NuScale deklarował, że łączne nakłady inwestycyjne wyniosą 3,6 mld dolarów. Wraz z postępem procedury certyfikacji reaktora i projektowaniem jego szczegółów koszty zaczęły wyraźnie rosnąć - w listopadzie 2019 r. do 4,2 mld dolarów, a w lipcu 2020 r. do 6,1 mld dolarów. Ostatni wzrost kosztów spowodował, że z projektu wycofało się już dwóch dużych udziałowców, miasto Logan i miasto Lei ze stanu Utah.

28 sierpnia br. start-up poinformował na swojej stronie internetowej, że zakończono bardzo ważny etap homologacji uzyskując końcowy raport oceny bezpieczeństwa (Final Safety Evaluation Report - FSER). FSER to ostatni etap dialogu wnioskodawcy z NRC w ramach tzw. DCA, czyli Design Certification Application, ale przed zamknięciem procesu w postaci sporządzenia przez NRC tzw. "Rulemaking" czyli oddzielnych wymogów projektowych dla konkretnego typu reaktora wychodzących ponad standardowe wymogi wynikające z obowiązujących przepisów. Sporządzenie tzw. "Final rule" i publikacja tego dokumentu w Kodeksie Regulacji Federalnych (CFR), co można uważać za przyznanie generycznej licencji ważnej przez 15 lat, przewidziana jest jednak dopiero na sierpień 2021 r.
Przyznanie generycznej licencji (tzn. takiej, która dotyczy tylko samego projektu reaktora bez uwzględniania innych wymogów np. dla lokalizacji, w tym oceny oddziaływania na środowisko, budowy, rozruchu i eksploatacji) jest zaledwie jednym z wielu (choć ważnym) krokiem na długiej drodze do budowy elektrowni. Nie rozwiązuje to żadnych potencjalnych problemów, które mogą zdarzyć się w przyszłości, a jest po prostu etapem, który trzeba przejść, żeby w ogóle myśleć o budowie. W ciągu ostatnich lat NRC wydało kilka takich licencji dla projektów reaktorów, które mimo to nigdy nie zostały zbudowane.

Oprócz Final Rule, NuScale będzie jeszcze musiał uzyskać pozwolenie lokalizacyjne (wraz z oceną oddziaływania na środowisko), pozwolenie na budowę, rozruch, eksploatację. Tymczasem trwająca homologacja dotyczy pierwotnej dokumentacji technicznej opiewającej na mniejszą moc niż deklarowana przez NuScale.
Firma w czasie trwania procedury zmieniła w swoim projekcie moc cieplną reaktora oraz sposób chłodzenia skraplaczy turbin, gdzie obieg wodny został zamieniony na suchy wentylatorowy. Poza obniżeniem sprawności elektrowni, wzrostu kosztów i pogorszenia jej wskaźników ekonomicznych, spowodowało to konieczność ponownego rozpoczęcia procedury homologowania reaktora przez organy dozoru jądrowego. Jak podaje NRC na swojej stronie internetowej, procedura ma się planowo rozpocząć dopiero w IV kwartale 2021 r. Poprzednia trwała prawie 4 lata.
NuScale, NRC, Herald Extra, Ksl.com , CIRE.PL

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Echhh 31.08.2020r. 18:25
...niektórzy I tak powiedzą, że "przełom" i że idą jak burza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: energetyk 31.08.2020r. 18:31
Ten start-up niczego nie zbuduje. Większość start-up'ów ma jeden cel: wyciągnąć jak najwięcej pieniędzy z... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Znudzony 01.09.2020r. 09:36
Cały czas widzę trwa promocja SMR. Nic z tego nie będzie, a przynajmniej nie w sensownej przyszlosci
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: fizyczny 02.09.2020r. 12:11
nie prościej drukować i rozdawać za nic?
może jednak coś robą pod przykryciem?
np. konwersję ciemnej energii
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE