ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polityka klimatyczna Kalifornii powoduje przerwy w dostawie energii elektrycznej
26.08.2020r. 11:13

Kalifornia odmówiła milionom ludzi energii elektrycznej potrzebnej do zasilania klimatyzacji podczas fali upałów, co zwiększa ryzyko udaru cieplnego i śmierci, szczególnie wśród osób starszych i chorych - napisał Michael Shellenberger w Forbes.
Przerwy w dostawie energii elektrycznej pojawiają się w czasie, gdy ludzie, zwłaszcza osoby starsze, są zmuszeni pozostać w pomieszczeniach z powodu Covid-19.

Na początku stanowy operator sieci elektroenergetycznej California Independent System Operator (CAISO) poprosił klientów o dobrowolne ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Ale po tym, jak rezerwy mocy spadły do niebezpiecznego poziomu, ogłosił "3 stan zagrożenia", odcinający zasilanie ludzi w całym stanie.

Bezpośrednim powodem przerw w dostawach była awaria 500-megawatowej elektrowni i niemożność uruchomienia rezerwowego bloku 750-megawatowego. Zbiegło się to z ustaniem wiatru w całym stanie i utratą 1000 MW z farm wiatrowych. Ponadto zapotrzebowanie na energię gwałtownie wrasta podczas fali upałów około godziny 17:00., kiedy ludzie wracają z pracy do domu, a słońce właśnie zaczyna zachodzić i produkcja energii z baterii słonecznych zaczyna słabnąć. "Nie dzieje się tu nic niepokojącego" - powiedziała rzeczniczka CAISO. "Próbujemy tylko ratować przeciążony system".

Ale podstawowe powody, dla których Kalifornia po raz drugi w ciągu niecałego roku doświadcza awarii, wynikają z przyjętej przez stan polityki klimatycznej, którą kalifornijscy politycy uzasadniali, jako konieczną, aby zapobiec zgonom powodowanym falami upałów.

W październiku Pacific Gas & Electric odcięło zasilanie domów w Kalifornii, aby uniknąć pożarów lasów. To przedsiębiorstwo oraz przywódcy Kalifornii w ciągu ostatniej dekady skierowali miliardy przeznaczone na utrzymanie sieci, na rozwój odnawialnych źródeł energii.

W rezultacie Kalifornia musiała wprowadzić kontrolowane przerwy w dostawie energii, ponieważ nie zdołała zapewnić wystarczającej ilości niezawodnej energii z elektrowni gazowych i jądrowych ani opłacić z góry wystarczającej ilości gwarantowanego importu energii elektrycznej z innych stanów.

Być może kalifornijskie zakłady energetyczne i ich regulator, California Public Utilities Commission, która jest również kontrolowana przez gubernatora Gavina Newsoma, nie chcieli ponieść nadzwyczajnych wydatków na zagwarantowanie dodatkowej energii elektrycznej z obawy przed podniesieniem cen energii elektrycznej w Kalifornii nawet bardziej niż te, które już wprowadzono.

W Kalifornii w latach 2011-2019 ceny energii elektrycznej wzrosły sześć razy więcej niż w pozostałych stanach, z powodu ogromnej ekspansji odnawialnych źródeł energii. Republikanie w Kongresie Stanów Zjednoczonych wskazują na ten ogromny wzrost, by podważyć uzasadnienie Demokratów, by wydać 2 bln dolarów na odnawialne źródła energii w imię walki ze zmianami klimatu.

Chociaż koszt paneli słonecznych drastycznie spadł w latach 2011-2019, ich nieregularny i zależny od pogody charakter spowodował, że nakładały one nowe duże koszty magazynowania i przesyłu, aby utrzymać niezawodność dostaw energii elektrycznej. Kalifornijskie panele słoneczne i farmy wyłączały się, gdy zaczęły się awarie, bez możliwości pomocy ze stanów leżących na wschodzie będących już w ciemnościach.

Energia słoneczna zanika w momencie, gdy rośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną. "Szczytowe zapotrzebowanie utrzymywało się na stałym poziomie w późnych godzinach wieczornych", powiedział rzecznik CAISO "a tysiące megawatów energii słonecznej traciliśmy po zachodzie słońca".

Dwie awarie w ciągu niecałego roku są mocnym dowodem na to, że dziesiątki miliardów, które Kalifornijczycy wydali na odnawialne źródła energii, pociągnęły za sobą wysokie koszty ludzkie, ekonomiczne i środowiskowe.
W grudniu ubiegłego roku analiza sporządzona dla PG&E wykazała, że w ciągu następnych 15 lat liczba przerw w dostawie prądu może wzrosnąć dwukrotnie, a przez kolejnych 30 czterokrotnie.

Polityka anty-jądrowa Kalifornii również przyczyniła się do przerw w dostawie energii. W 2013 r. gubernator Jerry Brown wymusił zamknięcie elektrowni jądrowej San Onofre w południowej Kalifornii.

Gdyby EJ San Onofre nadal działała, w ubiegły piątek najprawdopodobniej nie doszłoby do przerwy w zasilaniu, ponieważ margines rezerwy mocy byłby znacznie większy. Wydajność San Onofre była dwukrotnie większa niż utracona moc wytwórcza, która spowodowała awarię.

Obecne i dawne duże elektrownie jądrowe w Kalifornii są zlokalizowane na wybrzeżu, co pozwala na przesyłanie ich energii elektrycznej na krótsze odległości i poprzez mniej obciążone linie przesyłowe niż stanowe przemysłowe farmy słoneczne, aby dotrzeć do nadmorskich miast, w których występuje największe zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Podczas letniej fali upałów w Kalifornii i szerzej pojętej zachodniej części Stanów Zjednoczonych ilość energii elektrycznej pochodzącej z wiatru jest bardzo mała, co dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie z innych źródeł. W rzeczywistości ten sam wzór pogodowy, stabilna bańka wysokiego ciśnienia, jest przyczyną fal upałów, ponieważ przez wiele dni przynosi bardzo słaby wiatr i bardzo wysokie temperatury.

Sytuacja nie będzie się poprawiać, a może być jeszcze gorzej zimą, podczas której wytwarzane jest znacznie mniej energii słonecznej niż latem. Energia słoneczna plus magazynowanie, kosztowna próba rozwiązania problemów, takich jak te, które doprowadziły do ostatniego blackoutu, nie może pomóc w trakcie długiej zimy o niskiej wydajności.

Ceny energii elektrycznej w Kalifornii będą nadal rosły, jeśli ten stan nadal będzie dodawać więcej odnawialnych źródeł energii do swojej sieci elektroenergetycznej, i kontynuować plany zamknięcia swojej ostatniej elektrowni jądrowej Diablo Canyon w 2025 r.

Gdyby Kalifornia wydała szacunkowo 100 mld dolarów na energię jądrową zamiast na wiatr i energię słoneczną, miałaby dość energii, aby zastąpić wszystkie paliwa kopalne w swoim bilansie energetycznym.

Aby zarządzać coraz bardziej zawodną siecią, Kalifornia będzie musiała albo utrzymywać nadal swoją elektrownię jądrową, budować więcej elektrowni na gaz ziemny, albo płacić coraz więcej pieniędzy rocznie, aby rezerwować awaryjne dostawy energii elektrycznej od sąsiadów.

Po awariach w październiku ubiegłego roku, gubernator Newsom zaatakował PG&E za "chciwość i złe zarządzanie" i wyznaczył głównego doradcę, Anę Matosantos, na swojego "szefa ds. energii".

"To nie jest nowa sprawa, a jej rozwiązanie nie zajmie 10 lat" - powiedział Newsom. "Cały system wymaga przebudowy".
Forbes , CIRE.PL
Zobacz także:

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: LOCA-5 26.08.2020r. 12:37
gdyby jądrówka grała na równych zasadach z OZE (subsydia, opusty, dostępy sieciowe, CfD, PPA itd.) to wykosiłaby... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 27-08-2020r. 08:07 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE