ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Frustracja w Kalifornii w czwartym dniu blackoutu
21.08.2020r. 09:03

Agencja zarządzająca stanową siecią elektroenergetyczną twierdzi, że niezbędne są przerwy w dostawach energii elektrycznej, aby zrównoważyć podaż i popyt. Ale gubernator uważa, że organy regulacyjne nie są odpowiednio przygotowane.
Independent System Operator (ISO), operator systemu elektroenergetycznego w Kalifornii nakazał przedsiębiorstwom energetycznym odcięcie zasilania setkom tysięcy klientów w całym stanie podczas fali upałów.

Ustawodawcy i grupy konsumenckie wyrazili w poniedziałek oburzenie, że operator kalifornijskiej sieci energetycznej nie był odpowiednio przygotowany na falę upałów i ucieka się do ciągłych kontrolowanych wyłączeń energii elektrycznej (tzw. brownoutów).

Wyłączenia, które rozpoczęły się w ubiegły piątek i miały trwać do poniedziałkowej nocy, przypominały kryzys energetyczny 20 lat temu, kiedy to nieudana deregulacja systemu elektroenergetycznego przez państwo pozostawiła miliony ludzi w ciemności i spowodowała, że hurtowa cena energii wystrzeliła do nieba.

Gavin Newsom, Gubernator stanu Kalifornia, zażądał zbadania, dlaczego stanowe organy regulacyjne nie przygotowały się na wysokie temperatury, które były prognozowane od kilku dni.

"Te przerwy w dostawie energii, które miały miejsce bez wcześniejszego ostrzeżenia i czasu na przygotowanie się, są niedopuszczalne i nie pasują do największego i najbardziej innowacyjnego stanu w kraju" - powiedział Newsom, w liście do trzech głównych przedsiębiorstw energetycznych.

Wkrótce po wysłaniu listu stanowy operator sieci elektroenergetycznej, California Independent System Operator, polecił przedsiębiorstwom energetycznym Pacific Gas & Electric i Southern California Edison, wyłączyć dostawy elektryczności aż dla 3,3 miliona odbiorców, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na moc i ratować przeciążony system.

Steve Berberich, prezes i dyrektor generalny California I.S.O., powiedział, że późnym popołudniem systemowi może brakować około 4,4 GW. "To będzie bardzo uciążliwe dla ludzi" - stwierdził Berberich. "Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby zmniejszyć tę lukę".

Fala upałów dotknęła całe Zachodnie Wybrzeże w ciągu ostatniego tygodnia i powoduje przeciążenie sieci elektrycznej, która obsługuje około 80 procent Kalifornii. Temperatury w Dolinie Śmierci sięgały 130 st. Fahrenheita (54,4 st. Celsjusza).

Upał ma trwać do środy wieczorem. Gubernator, operator sieci i przedsiębiorstwa energetyczne zwracają się do odbiorców o ograniczenie zużycia energii elektrycznej między godziną 15 a 22, kiedy zapotrzebowanie na moc zwykle osiąga szczyt na terenie stanu.

Ludzie, którzy tracą zasilanie, mogą spodziewać się, że będą musieli się obywać bez dostaw energii elektrycznej podczas najgorętszych okresów dnia. Przerwy w zasilaniu mogą również zakłócić naukę wielu uczniów, którzy w poniedziałek rozpoczęli pierwszy dzień zajęć wirtualnych z powodu pandemii koronawirusa.

W ubiegłym roku Pacific Gas & Electric, największy zakład energetyczny w stanie, odciął zasilanie milionom klientów, niektórym na kilka dni, aby zmniejszyć ryzyko, że jego sprzęt wywołałby pożary.

Aby zwiększyć dostawę energii elektrycznej, Gubernator Newsom nakazał PG&E i Southern California Edison użycie zapasowych generatorów, które instalowali w momencie odcięcia zasilania dla ochrony przed pożarami. Tego lata pożary spaliły już dziesiątki tysięcy akrów w tym stanie.

Mark Toney, dyrektor wykonawczy Utility Reform Network, która reprezentuje konsumentów przed California Public Utilities Commission, wezwał instytucje reprezentujące prawo do podjęcia śledztwa, aby ustalić, dlaczego operator California I.S.O. nie przygotował się odpowiednio na falę upałów.
"Dlaczego nie poradzili sobie lepiej z zarządzaniem siecią, co jest ich zadaniem?" - pyta pan Toney.

Senator Jerry Hill, który stoi na czele senackiej podkomisji ds. energii, otrzymał informację, że awarie w piątek miały miejsce częściowo z powodu nieoczekiwanego wyłączenia elektrowni gazowej.

"Nie udało się jej uruchomić na żądanie operatora sieci" - powiedział Hill. "Coś jest nie tak i ustalenie tego należy do władzy ustawodawczej i gubernatora".

Osobno California I.S.O. stwierdził, że w sobotę wiatr zwolnił w większości stanu i nastąpił nagły spadek mocy turbin wiatrowych oraz elektrownia gazownia nie mogła dalej wytwarzać energii elektrycznej, której oczekiwał operator.

Federalna Komisja Regulacji Energetyki monitoruje problemy energetyczne Kalifornii. Komisja stwierdziła, że omówiła z California I.S.O. występujące zapotrzebowanie na energię elektryczną i jej hurtowe ceny, które wzrosły w Kalifornii w ubiegły weekend.

W sobotę ceny hurtowe na kalifornijskim rynku energii elektrycznej gwałtownie wzrosły, do trochę ponad 3800 USD za megawatogodzinę, czyli około 100 razy więcej niż typowy koszt przesyłu energii przez wyznaczony odcinek linii przesyłowej.

Ostatni raz ceny tak gwałtownie wzrosły w 2000 i 2001 roku, kiedy Kalifornia umożliwiła przedsiębiorstwom energetycznym, bankom z Wall Street i innym graczom swobodniejszy handel energią elektryczną między sobą. Śledczy ustalili, że decydenci wykonali kiepską robotę, deregulując system energetyczny, a handlowcy z firm takich jak Enron manipulowali rynkiem, aby podnieść ceny i generować znaczne zyski.

Przedsiębiorstwa takie jak PG&E były zmuszone płacić wysokie ceny hurtowe za energię lub przerywać dostawy dla klientów. W 2001 roku PG&E ubiegało się o ochronę przed upadłością częściowo z powodu stanowego kryzysu energetycznego. Firma niedawno ogłosiła kolejne bankructwo, spowodowane tym razem zobowiązaniami związanymi z pożarami.

Decydenci federalni i stanowi wprowadzili zabezpieczenia w celu przywrócenia porządku w systemie dostaw energii elektrycznej. Jednak niektórzy eksperci twierdzą, że niedawne awarie i wzrost cen energii sugerują, że system elektroenergetyczny nadal ma słabości.

"Energia elektryczna jest usługą podstawową i nie powinna podlegać tego typu spekulacjom, zwłaszcza podczas pandemii" - stwierdza Toney.

Berberich powiedział, że operator California I.S.O. bada możliwość wykorzystania istniejących elektrowni, które w tym momencie nie działają, aby sprostać dużemu zapotrzebowaniu w nadchodzących dniach i tygodniach.

Kalifornia stara się zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną za pomocą własnych zasobów, ponieważ inne stany, które zwykle dostarczają około 25 procent energii, którą stan zużywa w ciągu roku, również odnotowują rekordowe zapotrzebowanie.

"Mamy tu prawdziwą burzę" - powiedział Berberich. "Mamy do czynienia z sytuacją, w której cały region jest bardziej niż gorący. Jest niezwykle gorący".
New York Times , CIRE.PL

KOMENTARZE ( 19 )


Autor: Elektryk 21.08.2020r. 09:50
Poprzedni blackout spowodował wygenerowanie wielkiej ilości analiz, programów zapobiegawczych itd. Wydano na to... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jacuś 21.08.2020r. 09:51
Za wolno wyłączają atomówki. Trzeba koniecznie ostatnią wyłączyć. W końcu Kalifornia to taki progresywny stan
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cytaty 21.08.2020r. 10:51
"dlaczego operator California I.S.O. nie przygotował się odpowiednio na falę upałów" przecież od lat walczą... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: histe/oryk 21.08.2020r. 12:29
dlaczego dopiero dziś ten news?
cenzura?
manipulacja rynkiem?
nakaz obowiązującego ideologizmu?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: prostak 21.08.2020r. 13:02
Tego dnia Ważny Gość świętował Tutaj i podpisywał umowy energetyczne jako oferent najbardziej zaawansowanej... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 21.08.2020r. 20:36
Trzeba przeczytać 3/4 tekstu, żeby dojść do sedna pt. "wyłączyły się wiatraki", i niestety to też jest... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowedź: 22-08-2020r. 22:48 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: antymonopol 22.08.2020r. 13:34
My mamy 80% energii z węgla i też mieliśmy podczas upałów 2o stopnie zasilania.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 25-08-2020r. 09:40 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Egon 22.08.2020r. 22:52
Właśnie uruchomili największy na świecie magazyn energii. Są liderem i to na dodatek najbardziej innowacyjnym. Jest... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Egon 22.08.2020r. 23:01
Słoneczko tam pięknie świeci od wielu dni. Odnawialne źródła ich uratują. Fotowoltaika zadziała. Po cholerę wydali... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 25-08-2020r. 23:43 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: prostak 24.08.2020r. 16:03
szczepionka pomoże na wszysko!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: &%* 26.08.2020r. 09:28
Pamietamy sprzed wielu lat kryzys energetyczny w Teksasie ( ENRON). Miałem wtedy refleksje , że dobrze ,że to tam bo... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: stary 27.08.2020r. 07:40
Tak kończy zawsze komunizm, system nakazowo rozdzielczy. Elektrownie atomowe są passe, węgiel straszny, gaz... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: observ 02.09.2020r. 09:41
Ciekawe, ze oskarżenia padają jedynie co do zarządzania siecią. Jakby sieć sama z siebie generowała energię. Zero... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 19 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE