ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MAEA ocenia stan bezpieczeństwa w elektrowni jądrowej Flamanville EPR
10.08.2020r. 20:44

Francuski organ ds. bezpieczeństwa jądrowego, Autorité de Sûreté Nucléaire (ASN), opublikował raport z przeglądu bezpieczeństwa przed uruchomieniem (Pre-OSART), przeprowadzonego w ubiegłym roku w Flamanville 3 EPR przez zespół Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Zidentyfikowano osiem dobrych praktyk oraz przedstawiono sześć zaleceń i 15 sugestii.
Misje poprzedzające rozruch obiektu jądrowego mają na celu poprawę bezpieczeństwa operacyjnego poprzez obiektywną ocenę stanu bezpieczeństwa z wykorzystaniem standardów MAEA i proponowanie w stosownych przypadkach zaleceń dotyczących jego poprawy. Przegląd obejmował następujące obszary: kierownictwo i zarządzanie bezpieczeństwem; szkolenie i kwalifikacje; operacje; konserwacja; pomoc techniczna; doświadczenie operacyjne; ochrona przed promieniowaniem; chemia; gotowość i reagowanie na sytuacje awaryjne; zarządzanie wypadkami; interakcje międzyludzkie, technologiczne i organizacyjne; procedury uruchomienia.

Na zlecenie rządu francuskiego misja Pre-OSART w EJ Flamanville EPR została przeprowadzona w dniach od 17 czerwca do 4 lipca 2019 r. W skład zespołu weszli eksperci z Kanady, Finlandii, Niemiec, Rosji, Hiszpanii, Szwecji, USA oraz pracownicy MAEA, a także obserwatorzy z Rosji i Korei Południowej.

Przed wizytą w obiekcie, zespół przeanalizował informacje dostarczone przez MAEA i EJ Flamanville, aby zapoznać się z głównymi cechami zakładu i jego bieżącymi wynikami, organizacją i obowiązkami personelu oraz ważnymi programami i procedurami. Podczas misji zespół zbadał wskaźniki wydajności zakładu, obserwował trwające prace i prowadził szczegółowe dyskusje z personelem zakładu.

W swoim raporcie zespół zidentyfikował szereg dobrych praktyk, w tym stanowisko oficera łącznikowego do wymiany doświadczeń operacyjnych z siostrzanym zakładem w Taishan w Chinach. Zespół MAEA zwrócił również uwagę na zastosowanie "post-Fukushima Box" do obsługi paliwa w niekorzystnych warunkach oraz skuteczne wdrożenie całościowego podejścia do czynnika ludzkiego przez cały cykl życia elektrowni.
Misja przedstawiła kilka zaleceń w celu poprawy bezpieczeństwa operacyjnego jednostki. Obejmowały one m.in. minimalizację potencjalnego wpływu niezabezpieczonych elementów na wyposażenie związane z bezpieczeństwem na obszarach kwalifikowanych sejsmicznie oraz ulepszenie środków i praktyk mających na celu zapewnienie integralności barier przeciwpożarowych i szybkiego gaszenia pożarów.

"Wnioski z misji dotyczącej Flamanville 3 EPR są zasadniczo pozytywne i potwierdzają zaangażowanie kierownictwa zakładu w poprawę bezpieczeństwa i niezawodności pracy" - stwierdził ASN.

ASN zauważył, że zalecenia i sugestie są zawarte w specjalnym planie działania, którego wyniki zostaną ocenione w ramach misji kontrolnej zaplanowanej na marzec 2021 r. "Wnioski z misji są ponadto brane pod uwagę przez ASN w ramach własnych działań dozorowych"- dodał.

W grudniu 2018 r. blok nr 1 EJ Taishan w chińskiej prowincji Guangdong został pierwszym obiektem energetycznym wyposażonym w reaktor EPR, który rozpoczął działalność komercyjną. Taishan 2 rozpoczął komercyjną eksploatację we wrześniu 2019 r. Budowa reaktora Olkiluoto 3 EPR w Finlandii rozpoczęła się w 2005 r., a jego ukończenie pierwotnie zaplanowano na 2009 r. Jednak w wyniku opóźnień i niepowodzeń konstrukcyjnych załadunek paliwa jest obecnie planowany na koniec tego roku. Załadunek paliwa do Flamanville EPR, którego budowa rozpoczęła się w grudniu 2007 r., jest obecnie zaplanowany na koniec 2022 r. Dwie jednostki EPR są również budowane w ramach projektu Hinkley Point C w Somerset w Anglii.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE