ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ZEA. Otwarto pierwszą w krajach arabskich elektrownię atomową
01.08.2020r. 13:01

W sobotę ruszył pierwszy reaktor budowanej od 2011 r. elektrowni atomowej w Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jest to pierwsza elektrownia atomowa na Półwyspie Arabskim. Inwestycja miała być oddana do użytku najpierw w 2017, a następnie w 2018 r.
Centrala został zbudowana przez koreańską firmę KEPCO (Korea Electric Power Corporation). Znajduje się w zachodniej części Emiratów, w pobliżu granicy z Arabią Saudyjską.

O tym, że w Barakah zaczął pracować pierwszy z czterech reaktorów poinformował w sobotę na Twitterze szejk Dubaju Muhammad ibn Raszid al-Maktum. Jak podkreślił, chodzi "o pierwszy reaktor wykorzystywany do produkcji pokojowej energii atomowej w całym świecie arabskim".

"Zbliżyliśmy się tym samym o kolejny krok do naszego celu, jakim jest zaspokojenie 25 proc. naszych potrzeb energetycznych i zapewnienie dalszego wzrostu gospodarczego w oparciu o czystą, bezpieczną, pewną i bezemisyjną energię elektryczną" - ocenił z kolei prezes utworzonej w 2009 r. korporacji ENEC (Emirates Nuclear Energy Corporation) Mohamed Ibrahim al-Hammadi.
Według oceny Najwyższego Federalnego Urzędu ds. Energii Atomowej (FANR) elektrownia spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa i na tej podstawie jeszcze w lutym b.r. FANR wydał licencję na działalność.

Źródła rządowe w ZEA nie informują, jaka jest skala dalszych inwestycji; wiadomo jedynie, że po uruchomieniu wszystkich czterech reaktorów całkowita moc wyniesie 5600 MW.

Inwestycja wpisuje się w plan wysiłku modernizacyjnego Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który oprócz budowy elektrowni atomowej obejmuje też misje i loty kosmiczne załóg z ZAE.

KOMENTARZE ( 11 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 01.08.2020r. 15:11
Było dodać, że o koszcie dwa mniejszym, niż oszacował niezależny ekspert z Choczewa. Twarde liczby, nie szacunki, na... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 03-08-2020r. 15:16 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Bart 02.08.2020r. 11:01
Świat odchodzi od atomu, świat odchodzi... A nie zaraz... hmmm....
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Wydma Lubiatowska 02.08.2020r. 11:21
Oszacowanie podane przez Naszych ekspertów dotyczy reaktorów EPR i ostatnio zostało potwierdzone przez Pana... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowedź: 03-08-2020r. 15:05 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Dharro 03.08.2020r. 13:53
Otworzyć to można drzwi albo sklep z zabawkami
Elektrownię się uruchamia lub włącza do eksploatacji
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: histo/eryk 04.08.2020r. 09:40
Kamień milowy nowego zielonego ładu islamu...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Kaitek54 07.04.2021r. 23:00
W CNN mówił ze będzie 4 bloki a unas 4 lata płacą za planowanie i zyganie ze będzie za 7 lat bo przy kredycie to... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 11 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE