ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Filipiny rozważają możliwość wdrożenia energetyki jądrowej
30.07.2020r. 11:11

Filipiny zrobiły krok w kierunku wprowadzenia energii jądrowej do bilansu energetycznego kraju, powiedział minister energetyki, po tym, jak prezydent Rodrigo Duterte utworzył komisję do zbadania możliwości przyjęcia krajowej polityki w zakresie energii jądrowej.
W wydanym zarządzeniu z 24 lipca prezydent Duterte powołał komisję do przeprowadzenia takiego badania, wskazując na otwartość na ożywienie ambicji kraju w dziedzinie energetyki jądrowej.

Ponieważ zapotrzebowanie na energię rośnie w kraju, który od lat należy do najszybciej rozwijających się gospodarek świata, minister energetyki Filipin Alfonso Cusi opowiada się za wykorzystaniem energii jądrowej. Jest ona tutaj postrzegana, jako potencjalna odpowiedź na dwa problemy Filipin - niepewne dostawy i najwyższe koszty energii elektrycznej w Azji Południowo-Wschodniej.

Lokalna prasa podaje jednak, że prezydent Duterte nie wyraził jeszcze pełnego poparcia dla propozycji ministra Cusi.

Cusi z zadowoleniem przyjął decyzję Duterte jako "ważny krok w kierunku realizacji filipińskiego programu energii jądrowej", który "pomógłby chronić naszych konsumentów przed tradycyjnymi wahaniami cen energii".
Komisja oceni możliwość dodania energii jądrowej do bilansu energetycznego Filipin, biorąc pod uwagę implikacje gospodarcze, bezpieczeństwa i środowiskowe.

Filipiny posiadają ukończoną elektrownię jądrową w Bataan, na północ od stolicy Manili, ale nigdy nie została ona uruchomiona.

Budowa pojedynczego energetycznego bloku jądrowego, wyposażonego w reaktor wodny ciśnieniowy (PWR) o mocy 621 MWe dostarczony przez firmę Westinghouse, jedynego takiego obiektu w Azji Południowo-Wschodniej, rozpoczęła się pod koniec lat 70. za rządów byłego prezydenta Ferdynanda Marcosa. Prace budowlane zostały ukończone, lecz wstrzymano załadunek paliwa do reaktora z powodu problemów dotyczących korupcji i bezpieczeństwa, które potęgowały obawy po awarii w Czarnobylu w 1986 roku i obiekt znajduje się obecnie w stanie konserwacji.

Filipiny prowadzą rozmowy z rosyjską państwową korporacją jądrową Rosatom na temat studium wykonalności rozmieszczenia małych reaktorów modułowych w odległych obszarach.
a href="https://www.nucnet.org/news/president-sets-up-committee-to-study-nuclear-energy-7-3-2020" target="_blank">NucNet , CIRE.PL

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE