ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Senat USA uchwalił Ustawę o przywództwie w dziedzinie energii jądrowej
28.07.2020r. 15:27

Senat USA przyjął Ustawę o przywództwie w dziedzinie energii jądrowej (Nuclear Energy Leadership Act, NELA) po tym, jak została ona włączona, jako poprawka do ustawy zatwierdzającej środki na politykę obronną na rok budżetowy 2021. NELA ma na celu przywrócenie przywództwa USA w dziedzinie energii jądrowej, ze szczególnym uwzględnieniem wdrożenia zaawansowanych reaktorów.
Ustawa NELA (nr S 903) została wprowadzona, jako poprawka do ustawy o środkach na obronę narodową na rok budżetowy 2021 (National Defense Authorisation Act for Fiscal Year 2021, NDAA, nr S 4049) przez senatorów Lisę Murkowski i Cory Bookera podczas debaty plenarnej w dniu 23 lipca. NDAA została uchwalona tego samego dnia, przy czym 86 senatorów głosowało za, a 14 było przeciw.

"Zbyt długo Stany Zjednoczone pozostają w ogromnym opóźnieniu w zakresie innowacyjnych technologii jądrowych, co wiąże się z dużymi kosztami dla naszej gospodarki, naszego globalnego przywództwa i środowiska naturalnego" - powiedziała senator Murkowski, przewodnicząca Senackiej Komisji ds. Energii i Zasobów Naturalnych. "Departament Obrony (DOD) jest logicznie rzez biorąc, pierwszym odbiorcą zaawansowanych reaktorów, zwłaszcza mikroreaktorów, które są obecnie w trakcie opracowywania. Można je rozmieścić w odległych regionach, gdzie znajdują się wysunięte, ważne bazy wojskowe, a także, jako obiekty mobilne mogą służyć do likwidacji skutków katastrof naturalnych (powodzie, tornada, trzęsienia ziemi). Energia jądrowa może również zapewnić bezpieczną, czystą i niedrogą energię domom, szkołom i firmom, które tradycyjnie polegają na bardziej kosztownych źródłach energii" - podkreślała przewodnicząca.

Ustawy o ustanowieniu przywództwa w dziedzinie energii jądrowej NELA zostały wprowadzone do Izby Reprezentantów i Senatu w ubiegłym roku. Ustawodawstwo skupi wysiłki Departamentu Energii (DOD) Stanów Zjednoczonych na demonstracji koncepcji zaawansowanych reaktorów jądrowych, dostarczaniu paliwa dla pierwszych modeli tych reaktorów i rozwijaniu siły roboczej w dziedzinie energetyki jądrowej. Zdaniem senator Lisy Murkowski zaawansowane reaktory wspierane przez NELA mają znaczący potencjał, aby zapewnić bezpieczną, czystą, niezawodną i niedrogą energię dla instalacji, takich jak bazy wojskowe, odległe społeczności w takich stanach jak jej własny, Alaska oraz w większych miastach i centrach przemysłowych (wydobywczych).
W ubiegłym miesiącu ponadpartyjna grupa dwudziestu senatorów pod przewodnictwem senatorów Murkowskiej i Bookera wystosowała pismo do przywódców Senackiej Komisji ds. Sił Zbrojnych, wzywając do włączenia ustawy NELA do NDAA, częściowo w oparciu o wkład energii jądrowej w bezpieczeństwo narodowe.

NELA nie została uwzględniona w wersji NDAA przyjętej przez Izbę Reprezentantów, która została uchwalona 21 lipca. Ostateczna wersja ustawy, zanim stanie się prawem, musi zostać sporządzona w wersji, na którą zgadzają się zarówno Izba jak i Senat.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE