ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zielone światło dla amerykańskich zagranicznych inwestycji w energetykę jądrową
25.07.2020r. 15:18 24.07.2020r. 15:11

Amerykańska Międzynarodowa Korporacja Finansowania Rozwoju (DFC) ogłosiła w czwartek zmianę swojej polityki i procedur środowiskowych oraz społecznych, co ma umożliwić wsparcie projektów z obszaru energetyki jądrowej.
Ogłoszona zmiana usuwa regulacje, które blokowały możliwość wspierania przez DFC projektów z obszaru energetyki jądrowej. W ocenie DFC, aktualizacja uwzględnia ogromne potrzeby energetyczne krajów rozwijających się, a także nowe i zaawansowane technologie, takie jak małe reaktory modułowe i mikroreaktory, które mogą mieć szczególnie wpływ na te rynki.

Jednocześnie DFC podkreśla, że zamiana polityki w zakresie energetyki jądrowej pomoże zapewnić bezemisyjne, niezawodne i bezpieczne źródło energii dla krajów rozwijających się , w celu promowania wzrostu gospodarczego i przystępnego cenowo dostępu do energii.

Ogłoszenie zmiany poprzedziły 30-dniowe konsultacje publiczne, które zaczęły się 10 czerwca. DFC informuje, że otrzymała ponad 800 odpowiedzi w ramach tego procesu, z których 98 proc. poparło proponowane zmiany.

Zmiany zniosły regulacje wprowadzone przez poprzednika DFC - OPIC (Overseas Private Investment Corporation). Zakazywały one angażowania się w finansowania produkcji lub handlu materiałami radioaktywnymi, w tym reaktorami jądrowymi i ich elementami.

U.S. International Development Finance Corporation (DFC) to amerykański bank rozwoju, który współpracuje z sektorem prywatnym, aby finansować rozwiązania najbardziej krytycznych wyzwań, przed którymi stoi obecnie rozwijający się świat. DFC inwestuje w różnych sektorach, w tym w energetyce, opiece zdrowotnej, infrastrukturze krytycznej i technologii.
Wchodząca od razu w życie zmiana regulacji umożliwia DFC użycie pełnej gamy swoich produktów finansowych do wsparcia zagranicznych projektów energetyki jądrowej, które spełniają najwyższe amerykańskie standardy bezpieczeństwa i nieproliferacji, oraz inne obecne w amerykańskim ustawodawstwie przepisy.

W praktyce oznacza to, że amerykański rząd może - za pośrednictwem banku rozwojowego - angażować się finansowo w na przykład budowy zagranicznych elektrowni jądrowych, o ile spełniają standardy bezpieczeństwa oraz zostaną ocenione z politycznego punktu widzenia jako korzystne dla USA. Nie tylko dla bezpieczeństwa, ale też dla amerykańskiego przemysłu i podatnika - podkreśla DFC.
Zmiana regulacji to efekt prac powołanego przez prezydenta Trumpa NFWG - grupy roboczej ds. paliwa jądrowego. W swoim raporcie z kwietnia 2020 r. stwierdziła ona, że Stany Zjednoczone straciły pozycję światowego lidera w energetyce jądrowej na rzecz Rosji i Chin.

Jako główną przyczynę takiego obrotu rzeczy wskazano, że państwowe korporacje z Rosji i Chin dostarczają nie tylko technologie, ale też finansowanie na trakcyjnych warunkach tak ryzykownych przedsięwzięć, jak budowa elektrowni jądrowych. Tymczasem - jak wskazała NFWG - amerykańskie firmy nie są konkurencyjne, bo mogłyby zaproponować jedynie swoje technologie, ale już nie finansowanie, którego potencjalny klient musiałby szukać sam.

DFC zaznaczył, że zmiana regulacji pozwoli wspierać amerykańskie technologie, "włączając w to nowe, zaawansowane modele reaktorów, które mogą być mniejsze i skalowalne tak, by odpowiedzieć potrzebom państw rozwijających się".

Polski rząd zapewnia, że przygotowania do rozwoju w kraju energetyki jądrowej trwają, a w polityce energetycznej państwa znajdzie się budowa reaktorów o mocy 6-9 GW, przy czym pierwszy miałby zostać oddany do użytku w 2033 r.

Pod koniec czerwca prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump zapowiedzieli podpisanie polsko-amerykańskiej umowy międzyrządowej dotyczącej budowy w Polsce energetyki jądrowej.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE