ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Foratom z zadowoleniem przyjmuje decyzję o powołaniu JRC do przeglądu roli energetyki jądrowej w taksonomii UE
07.07.2020r. 08:06

Brukselska grupa przemysłu jądrowego Foratom z zadowoleniem przyjęła decyzję Komisji Europejskiej o powołaniu centrum badawczego Joint Research Centre (JRC) jako grupy ekspertów, którzy ocenią rolę energetyki jądrowej w ramach taksonomii zrównoważonego finansowania i apeluje o "rygorystyczną, przejrzystą i wyważoną ocenę".
W komunikacie na ten temat Komisja wyjaśniła, że ocena powinna być naukowo (https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/business_economy_euro/banking_and_finance/documents/200610-sustainable-finance-teg-taxonomy-green-bond-standard-faq_en.pdf) rygorystyczna, przejrzysta, wyważona i odzwierciedlać zasadę neutralności technologicznej.

"To pokazuje, że KE poważnie potraktowała zalecenia, aby energetyka jądrowa została oceniona przez ekspertów naukowych", powiedział dyrektor generalny Foratom, Yves Desbazeille. "To jest ruch, do którego wzywało wiele zainteresowanych stron - w tym przemysł, kilka państw członkowskich i posłów do PE w ciągu ostatniego roku".

Zgodnie z wyznaczonym mandatem, JRC, które jest służbą naukową Komisji, przygotuje raport techniczny na temat aspektów kryterium "nie wyrządzania znaczącej szkody" (DNSH) przez energetykę jądrową. Sprawozdanie JRC zostanie następnie poddane przeglądowi przez ekspertów ds. ochrony przed promieniowaniem i gospodarki odpadami oraz ekspertów ds. oddziaływania na środowisko z grupy lub komitetu ds. środowiska Komisji Europejskiej.

Foratom powiedział, że "popiera to podejście, ponieważ umożliwi rzetelną, naukową ocenę energetyki jądrowej".

Po zakończeniu prac Komisja zdecyduje, czy energetyka jądrowa kwalifikuje się do uzyskania zrównoważonego finansowania.
Taksonomia stworzy wspólny język, do którego inwestorzy mogą się odnosić, inwestując w projekty i działania gospodarcze, które mają znaczący pozytywny wpływ na klimat i środowisko. Stanowi ona, że przy ocenie zrównoważenia działalności gospodarczej należy wziąć pod uwagę szereg celów środowiskowych.

W marcowym raporcie grupy ekspertów technicznych Komisji Europejskiej, w zaleceniach dotyczących zasad taksonomii pominięto energetykę jądrową, stwierdzając, że nie można stwierdzić, czy łańcuch dostaw przemysłu jądrowego nie powoduje znaczącej szkody dla innych celów środowiskowych. Przemysł jądrowy i organizacje naukowe wzywały do dokonania przeglądu tego łańcucha.

W raporcie grupy ekspertów zalecono przeprowadzenie szerszych prac technicznych nad aspektami kryterium niepowodowania znaczących szkód przez energetykę jądrową. Prace powinny być wykonywane przez zespół posiadający dogłębną wiedzę techniczną na temat technologii jądrowego cyklu paliwowego.

Europejska Dyrekcja Generalna ds. Stabilności Finansowej, Usług Finansowych i Unii Rynków Kapitałowych wskazała jednak, że prace nie zostaną ukończone przed 2021 r., co oznacza, że nie będzie gotowa na czas na wprowadzenie zmienionych przepisów dotyczących łagodzenia zmian klimatu i dostosowywania się do nich.

Komisja wskazała, że może rozważyć zmianę przepisów w 2021 r. w celu potencjalnego wprowadzenia energetyki jądrowej, ale Foratom wezwał do przełożenia oceny sektora energetycznego do czasu zakończenia oceny energetyki jądrowej. "W przeciwnym razie grozi to zakłóceniem rynku, umożliwiając niektórym technologiom dostęp do odpowiednich funduszy przed innymi technologiami", powiedział Foratom.
NucNet , CIRE.PL

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE