ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

IEA: energia jądrowa ma istotną rolę do odegrania, ale potrzebne są działania rządów
03.07.2020r. 15:24

Duże, skomplikowane naukowo technologie, takie jak energetyka jądrowa i małe reaktory modułowe, mają do odegrania ważną rolę w osiąganiu celów zerowej emisji netto, ale wymagają bezpośrednich inwestycji rządowych we wczesnych fazach rozwoju, w połączeniu z działaniami mającymi na celu zwiększenie ich wartości rynkowej - twierdzi Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA).
W raporcie opublikowanym 2 lipca przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, zatytułowanym Clean Energy Innovation Agencja z siedzibą w Paryżu ocenia sposoby znacznego przyspieszenia innowacji w dziedzinie czystej energii w celu osiągnięcia zerowej emisji netto, przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego, aby na czas osiągnąć międzynarodowe cele w zakresie klimatu i zrównoważonej energii.

IEA stwierdza w nim, że bez znacznego przyspieszenia innowacji w dziedzinie czystej energii kraje i firmy na całym świecie nie będą w stanie spełnić swoich obietnic obniżenia emisji dwutlenku węgla do zera netto w nadchodzących dziesięcioleciach.

Wzywa rządy do podjęcia wstępnego ryzyka inwestycyjnego w projektach demonstracyjnych na dużą skalę, które stanowią barierę kosztową dla zwiększenia skali inwestycji. Technologie takie jak nowe projekty jądrowe, CCUS (wychwytywanie, wykorzystanie i składowanie dwutlenku węgla), procesy produkcji żelaza i stali wolne od paliw kopalnych oraz pływające morskie farmy wiatrowe - wszystko to wiąże się z wysokimi kosztami inwestycyjnymi dla pierwszych projektów komercyjnych.

Projekty te mają najwyższe koszty i obarczone są ryzykiem, ale kolejne podmioty mogą korzystać z wcześniejszych doświadczeń. "To uzasadnia bezpośrednie inwestycje rządowe na tym etapie rozwoju, w połączeniu z działaniami mającymi na celu zwiększenie wartości rynkowej produktów takich jak stal niskowęglowa", zawiera raport.

"Finansowanie publiczne takich projektów może być uwarunkowane szerokim udostępnianiem wniosków i doświadczeń z ich realizacji".

IEA w raporcie stwierdza, że potrzebna jest praca "ponad granicami", aby zapewnić, że żadne kluczowe obszary technologiczne pozostaną niedofinansowane z powodu wysokiego ryzyka rozwoju, którego nie może ponieść jeden kraj.
"Łączenie zasobów innowacyjnych w ten sposób rzadko występuje, ale nie bez precedensu, o czym świadczy wielkość budżetów na badania i rozwój w dziedzinie energii w UE oraz transgraniczne kampanie w obszarze syntezy jądrowej".

Raport wzywa także do przedłużenia okresu eksploatacji elektrowni jądrowych (LTO). W dokumencie opublikowanym wcześniej w tym tygodniu londyńskie stowarzyszenie jądrowe World Nuclear Association stwierdziło, że więcej rządów musi wprowadzić strategie wspierające długoterminowe funkcjonowanie elektrowni jądrowych oraz reformy rynkowe mające na celu docenienia korzyści związanych z pozaenergetycznymi zastosowaniami energii jądrowej wraz z czystością tej technologii.

Przemysł jądrowy wielokrotnie powtarzał, że LTO może pomóc krajom osiągnąć cele klimatyczne po przystępnych kosztach, zmniejszając jednocześnie zależność od importu energii.

W raporcie z ubiegłego miesiąca IEA stwierdziła, że Unia Europejska musi zaoferować większe wsparcie dla energetyki jądrowej, ponieważ stoi w obliczu największego spadku liczby reaktorów w krajach o zaawansowanej gospodarce oraz możliwości zmniejszenia udziału energii jądrowej w bilansie energii elektrycznej z 25 proc. w 2017 r. do 5 proc. w 2040 r.

W sprawozdaniu, w którym dokonano przeglądu polityk energetycznych w Unii Europejskiej, stwierdzono, że UE powinna wspierać szersze spektrum badań, rozwoju i wdrożeń zaawansowanych koncepcji jądrowych i małych reaktorów modułowych, w tym do produkcji ciepła do zastosowań przemysłowych i kogeneracji.

Wzywa się do integracji elastycznych źródeł jądrowych i źródeł odnawialnych oraz do postępów w zakresie harmonizacji i standaryzacji. Stwierdzono również, że istnieje potrzeba opracowania wspólnego podejścia do licencjonowania.
NucNet , CIRE.PL

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: ww 03.07.2020r. 15:35
już dostaje sracz od tej waszej głupiej gadki-nie umiecie nic ale to nic robić poza gadaniem
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE