ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Naimski w RMF FM: powstanie kilka bloków jądrowych
25.06.2020r. 10:27

To kwestia zbudowania 6-9 GW mocy w elektrowniach jądrowych; pierwszy reaktor ma zostać oddany w 2033 r. - tak pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski mówił w czwartek w RMF FM o polsko-amerykańskim porozumieniu ws. budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
W środę w Waszyngtonie prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump ogłosili, że Amerykanie mają budować elektrownię jądrową w Polsce.

Naimski pytany przez RMF FM, co dokładnie zostało potwierdzone w trakcie środowego spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa w sprawie atomu, odpowiedział, że "prowadzone są bliskie konkluzje i rozmowy dotyczące międzyrządowej umowy między Polską i Stanami Zjednoczonymi, która to umowa pozwoli rozpocząć projektowanie tego wielkiego przedsięwzięcia". "My szukamy partnera, który zostanie z Polską i w Polsce w tej dziedzinie przez minimum 60 lat" - powiedział na antenie radia.

"To jest kwestia zbudowania 6 do 9 gigawatów mocy elektrowni jądrowych, które pozwolą nam przetransformować miks energetyczny w Polsce. Musimy mieć stabilnie pracujące źródła energii, które jednocześnie pozwolą nam rozwijać odnawialne źródła energii, czyli przede wszystkim wiatr i fotowoltaikę" - wyjaśnił w rozmowie z RMF FM Naimski.
Dodał, że to jest program budowy kilku reaktorów przez 20 lat. "Pierwszy z nich ma być oddany w 2033 roku. Szukamy partnera, który się zaangażuje finansowo, który z nami będzie budował, a także pozostanie z nami podczas długiego okresu eksploatacji" - powiedział w RMF FM. Zaznaczył, że takich partnerów jest na świecie niewielu. Ocenił, że partner amerykański jest tutaj bardzo dobrym wyborem.

Pytany przez RMF FM, jak ma wyglądać finansowanie tej inwestycji, Naimski odpowiedział: "Szukamy takiego partnera, który będzie również kapitałowo się angażował z nami w to przedsięwzięcie".
Zobacz także:

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: wodnik 25.06.2020r. 10:37
O elektrowniach jądrowych słyszę od lat na terenie Polski słyszę od lat. Najpierw miał być Żarnowiec, potem... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: khr 25.06.2020r. 12:21
Atom czyli technologia o największych kosztach stałych i najmniejszej elastyczności ma być bakcupem dla OZE?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ttt 25.06.2020r. 15:44
A gdzie beda sklady: 1. wysoko radioaktywnego paliwa? 2. srednio r: z obieg pierwotnego ? 3. slabo r : cala otoczka pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 25.06.2020r. 19:15
A w jakiej cenie będzie energia z atomówek czy też tak jak z budowanej HP 500 zł/MWh przez 35 lat?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE