ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kurtyka w liście do komisarzy: atom jest niezbędny do transformacji
22.06.2020r. 14:43 22.06.2020r. 14:00

Energetyka jądrowa jest niezbędna w transformacji w kierunku neutralności klimatycznej - napisał minister Michał Kurtyka w liście do członków KE. Jak podkreślił, Polska w pełni popiera ten kierunek transformacji, ale potrzebuje do niego atomu.
List Kurtyki, do którego dotarła PAP, został skierowany do wiceprzewodniczących KE - Fransa Timmermansa i Valdisa Dombrovskisa oraz do komisarz ds. energii Kadri Simson.

Kurtyka, wyrażając uznanie dla wysiłków KE w promowaniu transformacji w kierunku systemów energetycznych neutralnych dla klimatu, zapewnił, że Polska w pełni popiera ten paradygmat i konsekwentnie dąży do stopniowego dostosowywania swojego sektora energetycznego do niego.

"Polska pozostaje zaangażowana w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej, które zamierza wspierać poprzez wdrażanie zarówno technologii odnawialnych, jak i jądrowych, wykorzystując jednocześnie nieocenioną synergię między nimi" - napisał Kurtyka.

Jak podkreślił, produkcja energii elektrycznej w podstawie obciążenia w Polsce, zależy obecnie w dużej mierze od spalania paliw kopalnych, a polskie warunki geograficzne wykluczają rozwój stabilnych źródeł odnawialnych, takich jak energia wodna. Jednocześnie "pod koniec lat osiemdziesiątych stracono szansę na wdrożenie energii jądrowej w wyniku arbitralnej decyzji" - zauważył Kurtyka.

Jak ocenił, okoliczności te , w połączeniu z dużą populacją i przemysłem wykazującym rosnące zapotrzebowanie na energię, stawiają Polskę w innym punkcie wyjścia niż resztę naszych partnerów w UE.

"Właśnie dlatego Polska, wzorując się na dobrym przykładzie i doświadczeniu innych państw członkowskich, zamierza rozwijać energetykę jądrową, aby zastąpić podstawę generowania energii elektrycznej zapewnianą przez węgiel, przez zeroemisyjną, stabilną produkcję, po kosztach przystępnych dla polskich obywateli i gospodarki" - napisał Kurtyka.
W liście minister wyraził przekonanie, że wszystkie dostępne technologie niskoemisyjne, które mogą pomóc w osiągnięciu UE neutralnej dla klimatu do 2050 r., powinny być wspierane.

"Dlatego byliśmy zaskoczeni, gdy energia jądrowa nie znalazła odzwierciedlenia w najnowszych politykach UE, w tym w pakiecie Europejskiego Zielonego Ładu, podczas gdy jej miejsce w taksonomii UE jest nadal kwestionowane" - napisał Kurtyka. Taksonomia, czyli kryteriów zrównoważenia inwestycji, przyjęta przez Parlament Europejski dopuszcza atom jako technologię przejściową.

Kurtyka wskazał w liście, że w czasie, gdy połowa krajów UE wykorzystuje lub zamierza rozwijać energetykę jądrową w ramach transformacji energetycznej, technologia ta, zapewniająca prawie połowę niskoemisyjnego wytwarzania energii w UE, jest wyłączona z szerokich możliwości finansowych, jakie zapewnia zielona transformacja. To - jak ocenił - eliminuje równe traktowanie w sektorze energetycznym.

"Pozbawienie sektora jądrowego możliwości inwestycyjnych związanych z zieloną transformacją mija się i jest niezgodne z zasadą suwerenności energetycznej państw członkowskich i narusza zobowiązania wynikające z Traktatu Euratom w zakresie promowania rozwoju sektora jądrowego UE - wskazał minister klimatu.

"Nie kwestionując zielonej transformacji, jako takiej, ale stawiając fundamentalne pytanie o jej ogólny kierunek i zasady w zakresie technologii, chciałbym jeszcze raz podkreślić niezbędną rolę, jaką energia jądrowa musi odgrywać w systemach czystej energii, co jest silnie poparte najnowszymi raportami opublikowanymi m.in. przez IPCC i Międzynarodową Agencję Energetyczną" - napisał Kurtyka.

"Dlatego wzywamy Komisję Europejską, jako strażnika traktatów, w tym Traktatu Euratom, do zapewnienia, aby polityka energetyczna i klimatyczna UE były rozwijane w sposób neutralny technologicznie i oparty na dowodach, włączając w to prace podejmowane w ramach Europejskiego Zielonego Ładu i Pakietu Zrównoważonego Finansowania" - zaznaczył w liście minister klimatu
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Wydma Lubiatowska 23.06.2020r. 13:28
W liście min. Kurtyki czytamy: "Dlatego wzywamy Komisję Europejską, jako strażnika traktatów, w tym Traktatu... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE