ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Międzynarodowa Agencja Energetyczna wzywa do "otwartego uznania" energii jądrowej
12.06.2020r. 10:28

Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) niepewność polityczna w wielu krajach uniemożliwia przemysłowi jądrowemu podejmowanie decyzji inwestycyjnych, a "otwarte uznanie" przez rządy wartości energii jądrowej zachęciłoby decydentów do wyraźnego włączenia energetyki jądrowej do swoich długoterminowych planów energetycznych i zobowiązań klimatycznych w ramach Porozumienia Paryskiego.
Agencja stwierdziła w raporcie z realizacji celów klimatycznych zatytułowanym: "Tracking Clean Energy Progress", że niepewność polityki jądrowej jest częściowo wynikiem niespójności między określonymi celami polityki - takimi jak łagodzenie zmian klimatu - a działaniami politycznymi.

Podczas gdy niektóre kraje utrzymują, że mogą osiągnąć cele redukcji emisji, jednocześnie wycofując się z energii jądrowej (Belgia, Niemcy, Hiszpania, Szwajcaria) lub zmniejszając jej udział (Francja), inne nadal uznają potrzebę zwiększenia zależności od energii jądrowej: Chiny, Rosja, Indie, Argentyna, Brazylia , Bułgaria, Czechy, Egipt, Finlandia Węgry, Polska, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania i Uzbekistan.

Pod koniec 2018 r. w długoterminowej strategii energetycznej UE wyraźnie stwierdzono, że energia jądrowa - wraz z odnawialnymi źródłami energii - będzie stanowić trzon systemu energetycznego UE w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r., stwierdza IEA. Jednocześnie trwające dyskusje na temat włączenia energetyki jądrowej do Taksonomii UE i możliwości korzystania z finansowania zrównoważonego rozwoju, podkreślają trudności w uznaniu wkładu energii jądrowej w łagodzenie zmian klimatu.

IEA stwierdziła, że niepewność panująca na rynku energii elektrycznej utrudnia inwestorom przewidywanie wysokości przychodów, jakie elektrownia jądrowa może wygenerować przez kilka dziesięcioleci.

"Organy regulacyjne mogłyby zmniejszyć tę niepewność, poprawiając rynki energii elektrycznej, przypisując odpowiednią wartość czystemu i dyspozycyjnemu wytwarzaniu energii elektrycznej przez elektrownie jądrowe" - czytamy w raporcie. "Szczególnie ważne jest opracowanie programów długoterminowych kontraktów w celu zmniejszenia narażenia długoterminowych aktywów jądrowych na krótkoterminowe ryzyko rynkowe".

IEA stwierdziła, że jej scenariusz zrównoważonego rozwoju (SDS) oferuje ścieżkę do osiągnięcia przez globalny system energetyczny trzech celów strategicznych: celu klimatycznego Porozumienia Paryskiego utrzymania wzrostu temperatury znacznie poniżej 2 ° C, powszechnego dostępu do energii i znacznego ograniczenia zanieczyszczenia powietrza.

Ale IEA stwierdziła, że w oparciu o istniejące i ogłoszone polityki energetyczne "daleko nam do realizacji tych celów".
Według danych MAEA w 2019 r. do sieci podłączono 5,2 GWe dodatkowej mocy jądrowej, a 10,3 GWe zostało na stałe wyłączone, co zmniejszyło globalną moc o 5,1 GWe (do 392 GWe na koniec 2019r.). Rozpoczęto nowe projekty o mocy około 5,9 GWe i w wielu krajach trwają prace modernizacyjne, aby zapewnić długoterminową eksploatację istniejącej floty reaktorów jądrowych.

Niemniej jednak, podczas gdy istniejąca flota jądrowa pozostaje drugim najważniejszym niskoemisyjnym źródłem energii elektrycznej na świecie, nowe inwestycje jądrowe nie przebiegają zgodnie ze scenariuszem zrównoważonego rozwoju. Zgodnie z obecnymi trendami moce jądrowe w 2040 r. wyniosą 455 GWe - znacznie poniżej zakładanego w scenariuszu poziomu 601 GWe. W związku z tym wymagane są dodatkowe prace nad przedłużeniem okresu eksploatacji istniejących elektrowni i podwojenie rocznego tempa przyrostu mocy jądrowych.

W raporcie stwierdzono, że opierając się na doświadczeniach z realizacji budowy pierwszych projektów reaktorów trzeciej generacji, takich jak Flamanvillle-3 we Francji i Olkiluoto-3 w Finlandii, decydenci mogą wspierać redukcję kosztów budowy, podejmując w odpowiednim czasie decyzje dotyczące budowy nowych obiektów.

"Podjęcie tych decyzji tak szybko, jak to jest możliwe, przywróciłoby energetykę jądrową na ścieżkę wzrostu zgodnie ze scenariuszem SDS, a także zapewniłoby znaczący bodziec gospodarczy w krótkim okresie dzięki tworzeniu miejsc pracy".

W raporcie zauważono, że nie istnieją regionalne ani globalne ramy licencyjne dla technologii energetyki jądrowej, co oznacza, że dostawcy muszą powtarzać proces certyfikacji i dostosowywać się do przepisów i norm obowiązujących w każdym kraju, wydłużając czas trwania projektów oraz zwiększając koszty i niepewność jego realizacji.

IEA wzywa w swojej analizie do zwiększenia wysiłków w celu zharmonizowania wymogów regulacyjnych i promowania standaryzacji projektów.
NucNet , CIRE.PL

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Wydma Lubiatowska 12.06.2020r. 12:10
Ostrzegamy ! Ten wpis można czytać tylko 1. kwietnia.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 12.06.2020r. 14:13
Ostrzegamy, Francja już zdekarbonizowała energetykę w 75 % w czasach, gdy nikt nie wiedział, że tak się to będzie... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 13-06-2020r. 11:35 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE