ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Norwegia planuje demontaż badawczych reaktorów jądrowych
19.05.2020r. 14:01

Z raportu norweskiego ministerstwa handlu i przemysłu wynika, że demontaż wyłączonych badawczych reaktorów jądrowych Halden i Kjeller będzie kosztować około 20 miliardów koron, czyli 1,96 miliarda dolarów - czytamy w BiznesAlert.pl.
Cały proces ma potrwać 20-25 lat. Raport przedstawiony przez Oslo Economis potwierdził wyliczenia Instytutu Technologii Energetycznych (ang. Institute for Energy Technology - IFE) oraz konsultantów ds. zarządzania ryzykiem i jakością DNV GL z 2019 roku.

Rozbiórka obiektów wraz z rewitalizacją terenów ma kosztować około siedem miliardów koron norweskich. Do tego dochodzą koszty przetworzenia zużytego paliwa oraz składowania odpadów radioaktywnych z elektrowni. Jest to wydatek rzędu 13 miliardów koron.

Analitycy podkreślają, że wyliczenia mają charakter orientacyjny. Ważnym aspektem po demontażu będzie "oczyszczenie terenów" i ich ponowne zagospodarowanie. Autorzy nalegają na szybkie rozwiązanie w związku ze zużytym paliwem. Szybka utylizacja pomoże zmniejszyć koszty utrzymania bezpieczeństwa oraz gotowości na wypadek awarii - czytamy w World Nuclear News.
Minister przemysłu Iselin Nybo zapewniła, że proces będzie realizowany w sposób maksymalnie efektywny.

Dwa norweskie reaktory badawcze - reaktor do badań paliwa jądrowego i materiałów w Halden oraz ośrodek rozpraszania neutronów JEEP-II w Kjeller zostały na stałe zamknięte w czerwcu 2018 roku oraz kwietniu 2019 roku. Ich właścicielem jest norweska agencja Norwegian Nuclear Decommissioning (NND) wraz z IFE, która podlega resortowi handlu i przemysłu. Agencja jest również organem eksperckim w sprawach likwidacji infrastruktury jądrowej i składowania odpadów jądrowych - czytamy w BiznesAlert.pl.
World Nuclear News , BiznesAlert

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: laszlo z norge 19.05.2020r. 15:12
ludzkość sama się wykańcza. jeszcze przestańmy przyjmowac szczepionki...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Obserwator 19.05.2020r. 15:33
czyli 100% leków do diagnostyki i terapii onkologicznych Norwegia będzie kupowac za granicą? a co będzie jak... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE