ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wykonano zbiornik reaktora dla elektrowni jądrowej w Bangladeszu
18.05.2020r. 13:53

W oddziale rosyjskiej firmy AEM Technologies w Wołgodońsku zakończono spawanie górnej i dolnej części ciśnieniowego zbiornika reaktora dla bloku nr 1 elektrowni jądrowej Rooppur w Bangladeszu.
AEM Technologies (Atomenergomash) to spółka zależna rosyjskiej państwowej korporacji jądrowej Rosatom.

Operacja łączenia dwóch części zbiornika trwała dziesięć dni i połączona była z ciągłym nagrzewaniem strefy spawania do temperatury 150 - 300 stopni Celsjusza. W jej trakcie zużyto około dwóch ton topnika i ponad półtora ton drutu spawalniczego o średnicy 4 mm.

Po zespawaniu zbiornik ciśnieniowy reaktora (RPV) o wadze 320 ton zostanie podgrzany do 300 stopni i za pomocą dźwigu przeniesiony do pieca, gdzie poddany zostanie dwudniowej dalszej obróbce termicznej.
Kolejnym etapem będzie poddanie zbiornika kontroli rentgenowskiej, ultradźwiękowej i kapilarnej.

Przedsiębiorstwo AEM Technologies oprócz zbiorników reaktora produkuje także jego elementy wewnętrzne, a także pokrywy reaktora i górny blok sterowania i napędu prętów kontrolnych. Jest dostawcą całego wyposażenia budynku reaktora elektrowni jądrowej Rooppur i znacznej części wyposażenia maszynowni.

W EJ Rooppur, na wschodnim brzegu rzeki Ganges, 160 km od Dhaki, Rosatom buduje dwa reaktory jądrowe typu WWER-1200/V-523 o mocy 1200 MWe. Umowa na realizację tego projektu, wartego 12,65 mld USD, została podpisana w grudniu 2015 r. Generalnym wykonawcą projektu jest AtomStroyExport, filia inżynieryjna Rosatomu. Pierwszy beton na fundament pod budynek reaktora (wyspę jądrową) bloku nr 1 został wylany w listopadzie 2017 r., a bloku nr 2 w lipcu 2018 r. Rozpoczęcie eksploatacji bloku Rooppur-1 planowane jest w 2023 r., natomiast bloku Rooppur-2 w roku 2024.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE