ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Postępy prac na budowie rosyjskiej elektrowni jądrowej Leningrad II w Sosnowym Borze
18.05.2020r. 13:47

W Rosji Rosatom zakończył testy hydrostatyczne basenu zbiorczego w chłodni kominowej bloku nr 2 elektrowni jądrowej Leningrad II w Sosnowym Borze. Chłodnia ma 167 metrów wysokości i jest jednym z najwyższych obiektów przemysłowych w rejonie Petersburga.
Najpierw otwarty zbiornik basenu został napełniony do poziomu projektowego 1,35 metra, a dzień później do 0,3 metra od poziomu gruntu. Ogółem 28 000 metrów sześciennych wody zostało wykorzystane do przeprowadzenia testu hydraulicznego betonowego basenu pod kątem jego szczelności, wytrzymałości i bezpieczeństwa eksploatacji.

"Głównym celem testów było sprawdzenie specjalnych właściwości materiałów budowlanych i jakości pracy przy budowie basenu, jako całości" - powiedział Alexander Belyaev, główny inżynier projektu EJ Leningrad II.

"W trakcie całego testu hydraulicznego personel zakładu prowadził całodobowy monitoring poziomu wody i sprawdzał, czy nie ma wycieków w tym elemencie technologicznym chłodni. W rezultacie nie tylko potwierdzono szczelność basenu zbiorczego, ale także jego zdolność do wytrzymania poważnych obciążeń przewidzianych w projekcie obiektu" - dodał.
Rosatom przekazał informację, że w bloku nr 2 zbudowano tylko jedną chłodnię kominową zamiast dwóch, jak w przypadku bloku nr 1, umożliwiając znaczne zmniejszenie kosztów inwestycyjnych, zużycia energii i użytkowania gruntów, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich wymagań technologicznych i bezpieczeństwa jądrowego.

Istniejąca elektrownia jądrowa Leningrad w Sosnowym Borze ma cztery bloki energetyczne wyposażone w ciśnieniowe wodno-grafitowe reaktory kanałowe (LWGR) typu RBMK-1000, podczas gdy EJ Leningrad II będzie miała cztery jednostki wyposażone w reaktory wodne ciśnieniowe (PWR) typu WWER 1200/V-491. Blok Leningrad-1 został wyłączony z eksploatacji w grudniu ubiegłego roku. Leningrad II-1 został podłączony do sieci w dniu 9 marca 2018 r., jako drugi reaktor WWER-1200 należący do reaktorów generacji III+ uruchomiony w Rosji po uruchomieniu w 2016 r. bloku nr 6 w EJ Nowoworoneż.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE