ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes Dąbrowski dla "PB": PGE zbiera siły na ciężkie czasy
12.05.2020r. 07:35

Szef polskiego giganta energetycznego Wojciech Dąbrowski zaproponuje pracownikom pakt społeczny. Wyklucza dokapitalizowanie PGG, nie widzi też PGE w roli inwestora dla atomu czy fabryki e-aut - czytamy we wtorkowym "Pulsie Biznesu".
Wojciech Dąbrowski, który od lutego jest prezesem PGE, w wywiadzie dla "Pulsu Biznesu" poinformował, że w szczytowym momencie w grupie było kilkadziesiąt zarażonych koronawirusem pracowników. Teraz jest ich kilkunastu, przy wyraźnej spadkowej tendencji - mówił. "To mało, jeśli weźmiemy pod uwagę, że PGE zatrudnia 42 tys. osób" - dodał. Zapewnił, że zarażenia nie wpłynęły na pracę zakładu.

Dąbrowski na pytanie, czy PGE rozważa dokapitalizowanie Polskiej Grupy Górniczej, odpowiedział, że absolutnie tego nie rozważa.

Prezes PGE zapowiedział też podpisanie paktu społecznego. "Jako PGE musimy już dziś usiąść z pracownikami do stołu i podpisać pakt społeczny, który zagwarantuje zarówno bezpieczeństwo energetyczne kraju, jak i miejsca pracy. Jeśli sytuacja związana z koronawirusem pozwoli, rozmowy rozpoczną się pod koniec maja" - wskazał Dąbrowski.
Dodał, że należy wspólnie zastanowić się nad przyszłością. "Grupa PGE w obecnym kształcie nie ma szans sprostać wyzwaniom. Rozsądnie byłoby wydzielić z niej część węglową, a następnie pozyskać z Unii pieniądze umożliwiające transformację energetyczną" - powiedział.

Prezes PGE był też pytany, czy w planach grupy jest miejsce na atom. "Jestem zwolennikiem budowy elektrowni jądrowej. Powinna ona powstać i pracować w podstawie, by zastąpić w przyszłości wyłączane aktywa węglowe. Na taką inwestycję potrzeba jednak ogromnych pieniędzy z zewnątrz, a także partnera, który zapewni technologię. Dlatego PGE nie będzie inwestorem w projekcie atomowym" - oświadczył Dąbrowski.

Zapowiedział też, że PGE nie będzie inwestorem, który wybuduje fabrykę polskiego samochodu elektrycznego.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: € 12.05.2020r. 07:58
Nieźle mówi. Oby jeszcze pozwolono to zrealizować.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Benny 12.05.2020r. 08:54
Renesans budowy atomu w podstawie musi nastąpić. Tyle osób zostało wykształconych w tym zakresie od 2009 w ramach PGE i nie tylko (Politechnika Warszawska odegrała wiodącą rolę w kształceniu kadr). Tym bardziej, że chodzi o znaczną redukcję emisji CO2. Niezbędne jest zadbanie o przyszłość energetyczną przyszłych pokoleń w nowym otoczeniu rynkowym. JP.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE