ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Amerykańska Grupa Robocza ds. Paliwa Jądrowego wskazuje na jądrowych "aktorów państwowych" z Chin i Rosji
24.04.2020r. 16:11

Amerykańska Grupa Robocza ds. Paliwa Jądrowego (United States Nuclear Fuel Working Group - NFWG) opublikowała wyniki swoich prac przedstawiając prezydentowi Trumpowi raport zatytułowany "Restoring America's Competitive Nuclear Energy Advantage.
Raport stwierdza, że USA utraciły pozycję światowego lidera w dziedzinie energii jądrowej na rzecz przedsiębiorstw państwowych, "zwłaszcza Rosji i Chin", a inne konkurencyjne kraje również agresywnie starają się je wyprzedzić.

"Po dziesięcioleciach zaniedbań cały amerykański komercyjny sektor jądrowy, od etapu wydobycia po wytwarzanie energii, jest zagrożony upadłością" - czytamy w raporcie - "Ameryka jest na skraju utraty zdolności do produkcji własnego paliwa jądrowego, co zagraża naszemu interesowi narodowemu i bezpieczeństwu narodowemu".

Grupa twierdzi, że zarysowana przez nią polityka spowoduje, że rząd USA wejdzie z powrotem na rynki zdominowane przez rosyjskie i chińskie przedsiębiorstwa państwowe i odzyska pozycję kraju, jako światowego lidera w eksporcie technologii jądrowych.

Rosja - kraj, który wykorzystuje swoje dostawy energii, jako narzędzie przymusu - dominuje na rynkach jądrowych. Państwo to zwiększa wpływy na politykę gospodarczą i zagraniczną na całym świecie dzięki zamówieniom zagranicznym na reaktory jądrowe o wartości 133 mld USD, planując dalszą ekspansję i budowę ponad 50 reaktorów w 19 krajach.

Chiny, konkurent USA, który wykorzystuje państwową "drapieżną ekonomię", budują cztery reaktory za granicą, z perspektywami 16 kolejnych reaktorów w wielu krajach. W ciągu ostatnich 33 lat zbudowano w Chinach 45 reaktorów, a 12 reaktorów jest obecnie w budowie.

Tymczasem, stwierdza raport grupy NFWG, USA są całkowicie nieobecne na globalnym rynku reaktorów jądrowych nie mając żadnych zamówień zagranicznych. Departament Handlu szacuje wartość tego rynku na 500-740 mld dolarów w ciągu następnych 10 lat.
Przemysł amerykański stoi w obliczu konkurencji ze strony przedsiębiorstw państwowych, które kierująsię odpowiednimi krajowymi strategicznymi celami polityki gospodarczej i zagranicznej tych konkurencyjnych państw.

"Nie powinniśmy udawać, że amerykański przemysł reaktorów jądrowych działa na prawdziwie wolnym rynku globalnym - pozostawiony wyłącznie własnym wysiłkom dla przetrwania" - czytamy w raporcie. "Amerykańskie firmy nie tylko stają w obliczu konkurencji ze strony innych międzynarodowych firm, ale także konkurencji ze strony podmiotów państwowych".

Raport grupy analityków CSIS opublikowany w marcu, zatytułowany "The Changing Geopolitics of Nuclear Energy: A Look at the United States, Russia, and China", wykazał, że dominacja globalnego rynku jądrowego przez kapitalistyczne gospodarki kierowane przez państwo o ograniczonej odpowiedzialności, takie jak Chiny i Rosja, może zagrozić przyszłości światowego bezpieczeństwa jądrowego i reżimowi nierozprzestrzeniania broni jądrowej.

W marcu, Rita Baranwal, asystent sekretarza ds. energii jądrowej, powiedziała, że amerykańskie przywództwo w branży energii jądrowej zostaje scedowane na kraje takie jak Chiny i Rosja, które szybko stają się wiodącymi dostawcami technologii jądrowych.

Już w 2017 r. Maria Korsnick, prezes i dyrektor generalny Nuclear Energy Institute (NEI) powiedziała zgromadzeniu branży energetycznej, że jeśli USA mają zachować zdolność do kształtowania globalnego wykorzystania technologii jądrowych, muszą posiadać zarówno silny krajowy program energetyki jądrowej, jak i agresywny program handlu i eksportu technologii jądrowych.

Korsnick powiedziała wtedy, że prawie dwie trzecie reaktorów w budowie jest konstrukcji chińskiej lub rosyjskiej, dodając, że kraje te "rozumieją dźwignię oddziaływania wynikającą z dostaw energii".
NucNet

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Eko 24.04.2020r. 18:07
Już za późno.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: U-bot 26.04.2020r. 17:38
Jedyne, co jeszcze Amerykanie potrafią dobrze produkować to drukowanie własnej waluty, ale kto wie czy po obecnym... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 27-04-2020r. 18:06 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE