ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zielone światło dla reaktora Pallas
20.03.2020r. 13:08

Niderlandzka Rada Stanu wydała zgodę na dokonanie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego gminy Schagen, otwierając drogę do budowy reaktora Pallas.
Reaktor Pallas zostanie zbudowany w celu zastąpienia starzejącego się reaktora wysokostrumieniowego High Flux Reactor (HFR) o mocy 45 MW, który jest eksploatowany przez grupę badawczą Nuclear Research and Consultancy Group (NRG) w ramach Wspólnego Centrum Badawczego Unii Europejskiej (Joint Research Centre - JRC).

Organizacja Pallas, która do roku 2013, była częścią NRG jest obecnie częścią Fundacji na rzecz budowy reaktora Pallas (Foundation Preparation Pallas Reactor), odpowiedzialnej za projekt i budowę obiektu, opracowanie uzasadnienia biznesowego oraz zapewnienie finansowania jego budowy i uruchomienia.

"Decyzja Rady oznacza, że plan zagospodarowania przestrzennego został ostatecznie zmieniony i że Pallas może kontynuować ubieganie się o kolejne licencje potrzebne do realizacji budowy reaktora" - powiedział Hermen van der Lugt, dyrektor generalny Pallas.

W 2017 r. Pallas złożyła wniosek dotyczący zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego, który obejmował powiększenie istniejącej strefy jądrowej i zwiększenie maksymalnej dozwolonej wysokości konstrukcji. Dokumenty zostały przedłożone wraz z oceną oddziaływania na środowisko (EIA) i planem zagospodarowania krajobrazu.
Od nowego planu zagospodarowania przestrzennego wniesiono cztery odrębne odwołania, w tym dwa złożone przez lokalnych mieszkańców i Fundację Ochrony Wydm, argumentując, że nowy reaktor i jego obiekty ujemnie wpłyną zarówno na krajobraz, jak i środowisko, częściowo w wyniku emisji azotu. Twierdzono, że badania ekologiczne były niepełne. Jednak Rada Stanu orzekła, że reaktor Pallas nie spowoduje znaczącego negatywnego wpływu na środowisko. W końcowej decyzji zauważono również brak dostępnych alternatywnych możliwości produkcji radioizotopów do celów medycznych.

W 2018 r. dokonano wyboru konsorcjum Ichos do zaprojektowania i budowy reaktora Pallas. W skład konsorcjum wchodzi argentyńska firma zajmująca się technologią jądrową Invap, wraz z Croonwolter & dros and Mobilis, które są częścią holenderskiego TBI Holdings of the Netherlands.

Pallas będzie reaktorem zbiornikowo-basenowym (tank-in-pool) o mocy cieplnej około 55 MWt. Projekt, budowa i uruchomienie reaktora Pallas potrwa około dziesięciu lat, a jego okres eksploatacji będzie wynosić co najmniej 40 lat. Koszty budowy reaktora szacuje się na 600-800 mln EUR (670-890 mln USD).
NEInt , CIRE.PL

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE