ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rywalizacja USA, Chin i Rosji w energetyce jądrowej - raport CSIS
19.03.2020r. 13:40

Najnowszy raport amerykańskiego think-tanku CSIS (Center for Strategic and International Studies) zaleca zwiększenie konkurencyjności USA w obszarze energii jądrowej m.in. poprzez usunięcie obecnych ograniczeń dla finansowania przez rząd amerykański projektów budowy elektrowni jądrowych za granicą.
Pozwoliłoby to Stanom Zjednoczonym stać się głównym graczem w sektorze energetyki jądrowej, co jest szczególnie istotnie z geopolitycznego punktu widzenia w sytuacji, gdy zarówno Rosja, jak i Chiny zaczynają kształtować przyszłość światowego przemysłu jądrowego, podczas gdy konkurencyjność USA w tej dziedzinie spada. Wśród administracji amerykańskiej istnieje świadomość, że taka zmiana jest konieczna i korzystna dla USA. Amerykanie oprócz dobrej technologii jądrowej chcą oferować w pakiecie także tani pieniądz na finansowanie inwestycji. W ten sposób będą mogły konkurować globalnie z Rosją i Chinami, które wspierają finansowo swoje państwowe przedsiębiorstwa w jądrowej ekspansji zagranicznej, co wpływa na geopolityczny układ sił.

Autorzy raportu "The Changing Geopolitics of Nuclear Energy: A Look at the United States, Russia, and China" opublikowanego 12 marca 2020 r. podkreślają, że w USA potrzebny jest większy konsensus polityczny, aby zwiększyć konkurencyjność amerykańskiego przemysłu jądrowego na arenie międzynarodowej. Chociaż strategia bezpieczeństwa narodowego z 2017 r. wskazała energię jądrową jako jedno z głównych źródeł "centralnej pozycji Ameryki w globalnym systemie energetycznym, jako wiodącego producenta, konsumenta i innowatora", to jednak istniejące ograniczenia w finansowaniu eksportu elektrowni jądrowych przez USA, a także brak opcji kapitałowej dla jądrowych projektów eksportowych w praktyce znacznie zmniejszają jego konkurencyjność.

Przemysł jądrowy w rozwiniętych uprzemysłowionych krajach znajduje się dziś pod ogromną presją. Większości nowych projektów jądrowych należy spodziewać się w krajach, w których względy rynkowe mają drugorzędne znaczenie w stosunku do innych priorytetów politycznych, gospodarczych czy środowiskowych. Stany Zjednoczone, Europa i Japonia od dawna są liderami w tradycyjnej energetyce jądrowej, ale pozycja i ekonomiczna konkurencyjność przemysłu w tych krajach maleje.

Względny spadek eksportu technologii jądrowych w USA następuje w momencie, gdy Rosja zwiększa swoją dominację w tym sektorze i przewodzi grupie globalnych dostawców, odpowiadając za dwie trzecie eksportowanych projektów elektrowni jądrowych w budowie. Chiny również podwajają wysiłki, aby stać się liderem na światowym rynku jądrowym, aktywnie realizując umowy eksportowe w Argentynie i Wielkiej Brytanii. Oba kraje oferują kompleksowe wsparcie dla państw-klientów, które nabywają ich technologie jądrowe wraz z pakietem finansowym (poza restrykcjami OECD) w formie kredytów na wysokie sumy, nisko oprocentowanych i z długim okresem spłaty, w grę wchodzi także bezpośrednie wsparcie kapitałowe. Rosja dodatkowo oferuje także odbiór wypalonego paliwa od klienta w celu jego przetworzenia i przechowuje u siebie powstałe w ten sposób odpady promieniotwórcze. W pakiecie kraj-nabywca rosyjskiej technologii otrzymuje też szkolenia personelu, a także usługi w zakresie utrzymania i remontów, likwidacji elektrowni czy nawet jej eksploatacji.

Obecnie w Chinach pracuje 48 energetycznych reaktorów jądrowych a 11 jest w budowie. Kraj ten wyeksportował swoją technologie jądrową do Pakistanu, gdzie powstają 2 bloki. Rosja posiada flotę 38 działających reaktorów w elektrowniach i 4 kolejne w budowie. Za granicą powstaje 7 bloków w technologii rosyjskiej. Z kolei w USA pracuje 96 reaktorów energetycznych, w budowie są jedynie 2 nowe bloki w kraju, ale żaden za granicą.
Współpraca handlowa w energetyce jądrowej obejmuje nie tylko wieloletnie działania w trakcie budowy reaktora, ale wymaga także ciągłych relacji między krajem dostawcą a krajem odbiorcą w zakresie dostaw paliwa i eksploatacji reaktora. Handel jądrowy służy do tworzenia lub utrzymywania stosunków dyplomatycznych, handlowych i instytucjonalnych, a zatem związek między handlem technologiami jądrowymi a geopolityką istnieje na wielu poziomach. W ostatnich latach wzrost znaczenia Rosji i Chin, jako konkurentów Stanów Zjednoczonych w tym sektorze musi zostać zauważony. Powinno to poskutkować zwiększeniem wpływu stosunków handlowych w obszarze technologii jądrowych na politykę zagraniczną.

Autorzy raportu CSIS podkreślają, że projekty energetyki jądrowej w Stanach Zjednoczonych nigdy nie były przedsięwzięciami czysto komercyjnymi, a cywilny eksport jądrowy jest trudny do zrealizowania jako przedsięwzięcie czysto handlowe. W całej historii energii jądrowej w Stanach Zjednoczonych przedsięwzięcia związane z energetyką jądrową wymagały wsparcia politycznego i zachęt ekonomicznych. Uznanie konieczności rozwoju i eksportu energii jądrowej jest niezbędnym krokiem w kierunku bardziej świadomej publicznej debaty na temat roli rządu USA w dziedzinie innowacji i konkurencyjności.

W raporcie CSIS czytamy, że pomimo tego iż innowacje w dziedzinie energii jądrowej są kwestią krajowej konkurencyjności, nie powinno to wykluczać współpracy USA z innymi krajami, które przestrzegają podobnego zestawu standardów w kwestiach regulacyjnych, prawnych i dotyczących zarządzania. Na przykład Kanada podjęła znaczący wysiłek, aby stać się światowym liderem w dziedzinie zaawansowanych reaktorów. Również Korea Południowa ma silny łańcuch dostaw sprzętu i komponentów jądrowych oraz przemysł, który jest chętny do zawierania kontraktów zagranicznych. Japońscy producenci sprzętu i komponentów są wykwalifikowani, ale również słabo wykorzystywani. Takie partnerstwo zwiększyłoby zdolności USA do elastycznego reagowania na różne potrzeby krajów będących klientami, przy jednoczesnym stosowaniu najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa.

Kluczowym postulatem autorów raportu CSIS - który pozwoliłby Stanom Zjednoczonym stać się głównym graczem w sektorze energetyki jądrowej - jest usunięcie obecnych ograniczeń dla finansowania przez rząd USA projektów budowy elektrowni jądrowych za granicą. Wśród administracji amerykańskiej istnieje świadomość, że taka zmiana jest konieczna i korzystna dla Stanów Zjednoczonych. Otoczenie regulacyjne już zmienia się w tym zakresie, aby zwiększyć konkurencyjność USA w tym obszarze. Amerykanie oprócz dobrej technologii jądrowej chcą oferować w pakiecie tani pieniądz na finansowanie inwestycji w elektrownie jądrowe (zarówno w formie długu, jak i kapitału). W ten sposób będą mogły konkurować globalnie z Rosją i Chinami, które wspierają finansowo swoje państwowe przedsiębiorstwa w jądrowej ekspansji zagranicznej, wpływając także na geopolitykę.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: koala 19.03.2020r. 16:00
czyzby sie wreszcie zorientowali, że wolny rynek w atomie nie istnieje?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: mam wrażenie... 20.03.2020r. 08:47
..., że jakiś rok temu czytałem coś bardzo podobnego.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE