ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

NRC wstępnie za budową składowiska zużytego paliwa jądrowego w Nowym Meksyku
13.03.2020r. 17:28

Amerykańska Komisja Regulacji Jądrowej (NRC) przedstawiła projekt zaświadczenia o oddziaływaniu na środowisko (Environment Impact Statement - EIS) dla proponowanego przez Holtec International skonsolidowanego magazynu tymczasowego HI-STORE (Consolidated Interim Storage Facility - CISF).
NRC wstępnie poinformowała, że nie widzi przyczyn, które ze względów środowiskowych, uniemożliwiłyby wydanie licencji na budowę składowiska. W fazie początkowej Holtec proponuje składowanie w zakładzie w Nowym Meksyku 500 kanistrów zawierających około 8680 ton zużytego paliwa jądrowego.

EIS zawiera ocenę wpływu całego przedsięwzięcia na środowisko, od jego budowy aż do likwidacji. Uwzględniono w nim wpływ projektu na wykorzystanie gruntów, transport, geologię i gleby, wody powierzchniowe i tereny podmokłe, wody gruntowe, zasoby ekologiczne, zasoby historyczne i kulturowe, neutralność środowiskową oraz kilka innych obszarów.

"Projekt EIS NRC potwierdza nasze stanowisko, że proponowany przez nas podziemny magazyn zużytego paliwa nie pociąga za sobą żadnych negatywnych skutków dla środowiska lub innych obszarów takich, jak ropa i gaz oraz rolnictwo istniejące na tym obszarze" - powiedział Kris Singh, prezes i dyrektor generalny Holtec.

"Nasi akcjonariusze powinni wiedzieć, że proponowany przez nas podziemny system magazynowania w Nowym Meksyku ma trzy wymagane cechy, a mianowicie łatwo dostępne do wydobycia pojemniki co umożliwia ich dowolną relokację, ekstremalną odporność na działalność terrorystyczną i huragany oraz stabilny geologicznie teren, który wyklucza występowanie trzęsienia ziemi" - dodał K. Singh. Stwierdził on ponadto, że firma przewiduje szereg korzyści ekonomicznych dla lokalnej społeczności np. poprzez program wykorzystania ciepła odpadowego ze zmagazynowanych kanistrów do oczyszczania ścieków z szczelinowania.
Holtec w 2015 r. rozpoczął współpracę z Eddy-Lea Energy Alliance (ELEA), której celem była budowa HI-STORE CISF. Proponowany obiekt zostanie wybudowany na terenie położonym między Carlsbad a Hobbs na gruntach będących obecnie własnością ELEA. Składowisko ma zapewnić przechowywanie paliwa jądrowego z amerykańskich reaktorów energetycznych do momentu powstania stałego repozytorium. Zużyte paliwo, które obecnie jest składowane na terenie elektrowni, byłoby transportowane do CSIF koleją. EIS zawiera także ważną informację, o możliwości składowania zużytego paliwa poza elektrownią. Oznacza to, że paliwo które jest obecnie przechowywane w zamkniętych elektrowniach jądrowych może zostać z nich usunięte, co umożliwi udostępnienie gruntów do innych zastosowań.

Do przechowywania zużytego paliwa jądrowego stosowany będzie system HI-STORM UMAX firmy Holtec. Holtec w 2017 r. złożył wniosek o 40-letnią licencję na przechowywanie maksymalnie 500 kanistrów w początkowej fazie projektu. Firma spodziewa się zwiększyć tę liczbę do 1000 kanistrów na podstawie przyszłych zmian licencji.

Prawo obowiązujące w Stanach Zjednoczonych nakłada na rząd federalny odpowiedzialność za zagospodarowanie zużytego paliwa jądrowego. Rząd w 1987 r. wybrał Yucca Mountain w Nevadzie jako jedyne w kraju miejsce składowania wysokoaktywnych odpadów promieniotwórczych, w tym zużytego paliwa. Po wyborach prezydenckich w 2009 r. rząd zdecydował o przerwaniu projektu. Federalny Sąd Apelacyjny USA nakazał jednak NRC ponowne rozpatrzenie wniosku o pozwolenie na budowę repozytorium złożonego w 2008 r. do Departamentu Energii. EIS zakłada, że ostatecznym miejscem składowania zużytego paliwa z HI-STORE CSIF będzie Yucca Mountain.

NRC realizuje obecnie proces publicznych konsultacji na temat projektu EIS. Wyniki konsultacji zostaną wzięte pod uwagę przed przygotowaniem ostatecznej wersji EIS, która ma zostać opublikowana w marcu 2021 r. Równolegle planowane jest zakończenie przeglądu bezpieczeństwa technicznego oraz wniosku wraz ze sprawozdaniem z oceny bezpieczeństwa, które zostaną opublikowane również w marcu 2021 r. Decyzja o przyznaniu licencji na budowę składowiska zostanie podjęta po zakończeniu ww. działań.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: sarkazm 14.03.2020r. 07:05
Wybierając technologię amerykańską do budowy elektrowni atomowej w Polsce polski rząd powinien koniecznie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Konsultant 14.03.2020r. 19:08
Amerykanie budują przechowalnik a nie składowisko. Wg polskiej nomenklatury przechowalnik jest tymczasowy a... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE