ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Chinach zakończono kolejne testy pracy pierwszego reaktora Hualong One
05.03.2020r. 08:46

Koncern jądrowy China National Nuclear Corporation (CNNC) ogłosił, że w pierwszym na świecie reaktorze Hualong One, zainstalowanym w bloku energetycznym Fuqing 5 zostały pomyślnie zakończone testy pracy w wysokiej temperaturze (tzw. gorące testy).
Gorące testy pracy polegają na podwyższeniu temperatury układu chłodzenia reaktora i przeprowadzeniu kompleksowych badań, aby upewnić się, że układy chłodzące i systemy bezpieczeństwa działają prawidłowo. Badania symulują termiczne warunki pracy elektrowni i weryfikują, czy wyspa jądrowa oraz konwencjonalne urządzenia i systemy spełniają założenia projektowe i wymagania bezpieczeństwa pracy obiektu jądrowego.

CNNC przekazał, że testy potwierdziły należyte funkcjonowanie układów aktywnych i pasywnych jednostki, a także komponentów niejądrowych, w tym turbin parowych.

W 2012 roku rząd w Pekinie polecił koncernom CNNC i CGN zracjonalizowanie budowy ich reaktorów jądrowych. W praktyce oznaczało to scalenie dwóch konstrukcji reaktorów: ACP1000 (CNNC) i ACPR1000 (CGN) w jeden model reaktora PWR Hualong One.

Rdzeń reaktora stanowi 177 zestawów paliwowych o długości 3,66 m; wzbogacenie uranu wynosi 4,45%, a okres pomiędzy przeładunkiem paliwa 18-24 miesięcy. Reaktor posiada trzy pętle w układzie chłodzenia i dostarcza moc elektryczną 1150 MWe. Blok jądrowy wyposażony jest w podwójną obudowę bezpieczeństwa i aktywne systemy bezpieczeństwa z kilkoma elementami pasywnymi. Przewidywany okres pracy reaktora wynosi 60 lat, stopień wypalenia paliwa do 45 GWd/tU, odporność sejsmiczna 300 Gal. Systemy kontrolne mają być produkcji Areva-Siemens, pozostałe 90% wyposażenia będzie produkowane przez firmy chińskie. Orientacyjny koszt budowy na rynku chińskim przewiduje się na 3500 USD/kWe.

Spełnia on standardy bezpieczeństwa ustanowione przez MAEA i EUR i przyjęto go do szerokiego zastosowania w kraju oraz na eksport za granicę pod nazwą Hualong Pressurised Reactor 1000 (HPR-1000)

W marcu 2016 r. nastąpiła oficjalna inauguracja wspólnego przedsiębiorstwa utworzonego przez koncerny CGN i CNNC pod nazwą Hualong International Nuclear Power Technology Co, którego zadaniem ma być promocja tej technologii na rynkach zagranicznych jako flagowego produktu chińskiego przemysłu jądrowego.
W Chinach w budowie znajduje się obecnie pięć bloków jądrowych wyposażonych w reaktory Hualong One: Fuqing-5 i 6 w prowincji Fujian oraz Fangchenggang-3 i 4 w prowincji Guangxi - zostaną w bieżącym roku podłączone do sieci energetycznej, podczas gdy budowa jednostki Zhangzhou-1 w Fujian rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku.

W lipcu 2019 r. chińska agencja energii National Energy Administration (NEA) ogłosiła, że rząd zatwierdził trzy nowe jądrowe projekty energetyczne: w Rongcheng (prowincja Shandong), Zhangzhou (w Fujian) i Taipingling, znany również jako Huizhou (w Guangdong.), każdy wyposażony w dwa reaktory Hualong One.

25 grudnia 2019 r. Taipingling Nuclear Power Project Unit 1, należący do CGN-Huizhou Nuclear Power Co., Ltd, uzyskał ostateczne pozwolenie na budowę elektrowni jądrowej Huizhou i jest ona gotowa do rozpoczęcia wylewania pierwszego betonu pod wyspę jądrową.

Dwa reaktory HPR-1000 budowane są w Pakistanie w EJ Karaczi, odpowiednio od roku 2015 i 2016. Komercyjna eksploatacja tych jednostek planowana jest na lata 2021-2022.

W październiku 2015 r. CGN zaproponował koncernowi EDF zastosowanie technologii Hualong One przy budowie EJ Bradwell B w Wlk. Brytanii.

W listopadzie 2015 roku Chiny podpisały porozumienie w sprawie budowy reaktorów tego typu także w Argentynie (lokalizacja jeszcze niesprecyzowana).

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE