ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Naimski: w ciągu 10-12 miesięcy decyzje ws. wyboru partnera do budowy energetyki jądrowej
04.03.2020r. 13:13

Decyzje w sprawie wyboru partnera w realizacji polskiego programu budowy energetyki nuklearnej powinny zapaść w ciągu najbliższych 10-12 miesięcy - ocenił w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

"Spodziewamy się, że te decyzje będą podejmowane w najbliższych 10-12 miesiącach" - powiedział dziennikarzom w Rudzie Śląskiej minister, pytany o terminy podejmowania decyzji dotyczących wyboru lokalizacji i technologii dla polskich elektrowni atomowych.

"Wyboru technologii, ale przede wszystkim wyboru partnera, dlatego, że my potrzebujemy partnera dla tego programu, który będzie z nami budował te elektrownie, będzie z nami w fazie ich eksploatacji i pozostanie z nami aż do końca ich istnienia. To jest partnerstwo, które będzie trwało 60-80 lat" - dodał Naimski.

"Jesteśmy w perspektywie podejmowania decyzji, które będą skutkowały przez dekady; może dlatego zastanawiamy się nad tym głęboko, i partner, którego potrzebujemy, to musi być ten, z którym będziemy chcieli zostać na tak długo" - mówił minister, potwierdzając, że będzie to jeden partner.

Minister przypomniał, że w ciągu 20 lat Polska zamierza wybudować 6-9 gigawatów mocy w energetyce nuklearnej, co będzie oznaczało budowę sześciu reaktorów w kilku miejscach w Polsce. Przypomniał, że lokalizacja dla projektów nuklearnych jest badana już od dłuższego czasu. "Będziemy o tym mówili, kiedy decyzje będą podejmowane" - zastrzegł.

Według Naimskiego, realizacja programu energetyki nuklearnej pozwoli w roku 2043-2045 uzyskać ok. 20 proc. energii nuklearnej w polskim miksie energetycznym. "Będziemy budowali reaktory sukcesywnie - nie wszystkie naraz, tylko najprawdopodobniej po dwa" - poinformował.
Koszt całego programu minister Naimski oszacował na 100-120 mld zł, z czego ok. 50-60 mld zł w pierwszej dekadzie jego realizacji. Sprecyzował tym samym swoją wcześniejszą wypowiedź podczas konferencji w Rudzie Śląskiej, z której wynikało, że kwota 60 mld zł to wydatki spodziewane w ciągu dwóch dekad.

"Oczywiście nie znamy teraz jeszcze ostatecznych liczb, dlatego, że nie mamy ostatecznych ofert. W pierwszej dekadzie (...) wydamy na ten program ok. 50-60 mld zł" - powiedział Naimski, wskazując, iż w tym samym 10-letnim okresie wydatki na rozwój infrastruktury energetycznej w Polsce (do przesyłu gazu, energii elektrycznej i ropy) wyniosą ok. 20-23 mld zł.

"To oznacza, że mniej więcej dwa razy więcej musimy wydać w pierwszej dekadzie na energetykę nuklearną - i to jest porównywalne. Państwo polskie jest państwem bogatym, rozwijamy się w dobrym tempie. Można powiedzieć, że nuklearny program energetyczny mieści się w możliwościach naszego państwa. Z tego punktu widzenia jesteśmy spokojni" - ocenił Naimski.

Według wcześniejszych informacji, pierwszy polski reaktor o mocy 1-1,5 GW ma być uruchomiony w 2033 r., a kolejne pięć - w odstępach dwuletnich do 2043 r.

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: sarkazm 04.03.2020r. 18:14
Skreślić: "wyboru", wpisać: "oficjalnego ogłoszenia".
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Choczewo 04.03.2020r. 18:15
Niestety, dane prezentowane w tym wystąpieniu są nieprawidłowe. Ta poprawka poprzedniego wystąpienia jest jakimś... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ENERGETYCY XXI wieku 05.03.2020r. 07:17
KIedy POlska przystąpi do elitarnego technologicznie klubu budowniczych elektrowni atomowych? Zamiast dywagować o... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE