ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Naimski: 20 mld zł w 10 lat na infrastrukturę przesyłową, 60 mld zł w 20 lat na energetyką nuklearną
04.03.2020r. 14:35 04.03.2020r. 11:41

Ponad 20 mld zł w ciągu 10 lat kosztować będą polskie inwestycje w infrastrukturę przesyłową gazu, energii i ropy. Program uruchomienia energetyki nuklearnej pochłonie w tym czasie ok. 60 mld zł - ocenił w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
Podczas środowej konferencji w Rudzie Śląskiej, poświęconej bezpieczeństwu i niezależności energetycznej Polski w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu, minister zapewnił, że mimo planowanego rozwoju źródeł gazowych, OZE oraz energetyki nuklearnej, w pespektywie najbliższych 20-30 lat węgiel pozostanie ważną częścią polskiego miksu energetycznego.

"Dzisiaj w Polsce mamy 5 gigawatów zainstalowanej mocy w najbardziej nowoczesnych elektrowniach (węglowych - PAP), które w ciągu 25-30 lat będą sprawne technologicznie. Zachowamy je. Jest w interesie polskiego państwa, żeby je zachować i żeby pracowały przy użyciu wydobywanego w Polsce surowca. To jest ta struktura, którą chcemy utrzymać" - powiedział Naimski.

Zapewnił, że jednocześnie rozwijana będzie w Polsce energetyka oparta o gaz - bloki gazowe powstaną m.in. w elektrowniach Dolna Odra i Kozienice. Minister zaznaczył jednak, że nieracjonalne byłoby opieranie całej polskiej energetyki na gazie, który jest i pozostanie surowcem w większości importowanym.

Naimski poinformował, że projekt Baltic Pipe, czyli gazociąg łączący Polskę z szelfem norweskim, którym docelowo popłynie ok. 10 mld m sześc. gazu, jest realizowany zgodnie z harmonogramem i będzie ukończony w terminie, do 1 października 2022 roku. Równolegle w różnych częściach kraju realizowanych jest ok. 30 projektów, zapewniających przepływ gazu z Wybrzeża w kierunku południowej granicy oraz na Ukrainę. Również one - zapewnił minister - postępują zgodnie z harmonogramem i mają być zakończone w latach 2021-22.

Według ministra Naimskiego, w perspektywie najbliższych 10 lat Gaz - System wyda na inwestycje przesyłowe ok. 14 mld zł, a wraz z nakładami Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz PERN będzie to kwota przeszło 20 mld zł na infrastrukturę przesyłową. Natomiast budowa 6-9 gigawatów mocy w sektorze energetyki nuklearnej ma kosztować w tym czasie ok. 60 mld zł.

"Jeśli porównamy to ze sobą, są to sumy ogromne, ale nasze polskie państwo na to stać; i są to sumy do siebie porównywalne. Stać nas w Polsce na to, żeby zbudować elektrownie atomowe" - zapewnił Piotr Naimski, oceniając, iż rozwój energetyki nuklearnej oznacza zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski na kolejne ok. 60 lat.
W kuluarach rudzkiej konferencji minister sprecyzował podane wcześniej w swoim wystąpieniu informacje dotyczące szacunkowych nakładów na infrastrukturę przesyłową oraz energetykę nuklearną. Jak powiedział, rozwój infrastruktury gazowej, paliwowej i energetycznej pochłonie w ciągu najbliższej dekady ok. 20-23 mld zł, natomiast rozwój energetyki atomowej ok. 50-60 mld zł. Całość programu budowy energetyki nuklearnej ma pochłonąć ok. 100-120 mld zł w ciągu 20 lat.

Minister podkreślił, że bezpieczeństwo dostaw energii należy do fundamentów bezpieczeństwa państwa. Ocenił, że Europejski Zielony Ład oznacza dla Polski "olbrzymie zobowiązania i ciężary, przy uznaniu zasadności celu jako takiego", stąd - jak mówił - droga Polski do osiągnięcia tego celu musi być rozsądna i dobrze przemyślana. "Musimy dbać o zróżnicowane źródeł energii, surowców energetycznych oraz technologii stosowanych do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła" - podkreślił minister.

Jego zdaniem, bezpieczeństwo energetyczne Polski powinno w dużym stopniu opierać się na krajowych surowcach energetycznych, a więc węglu kamiennym i brunatnym oraz krajowym gazie, przy jednoczesnych staraniach służących obniżeniu emisyjności stosowanych technologii - zarówno jeśli chodzi o emisję pyłów i innych zanieczyszczeń, jak i dwutlenku węgla.

Naimski podkreślił konieczność rozwijana bezemisyjnych, odnawialnych źródeł energii, opartych m.in. na wietrze (także poprzez budowę energetyki wiatrowej na morzu) oraz słońce (w postaci fotowoltaiki). Jednak, aby utrzymać stabilność energetyki opartej o OZE, potrzebne są także źródła węglowe, gazowe i nuklearne. Chodzi o źródła zdolne do stabilnej, bezawaryjnej produkcji energii przez co najmniej 8 tys. godzin rocznie - jako zabezpieczenie w okresie zmniejszonej (np. z powodu pogody) produkcji energii z OZE.

"Gaz jest istotnym elementem, dlatego że łatwo regulować system elektroenergetyczny wyłączając czy włączając elektrownie oparte o gaz w sytuacji, gdy musimy natychmiastowo reagować na - upraszczając - podmuchy wiatru albo chmurę, która zasłoni słońce" - powiedział minister, zastrzegając, że gaz nie może być w tym zakresie jedynym źródłem.

Środową konferencję energetyczną w Rudzie Śląskiej, w której uczestniczył Naimski, zorganizował europoseł PiS, b. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Spotkanie zgromadziło m.in. ekspertów, parlamentarzystów, samorządowców i przedstawicieli rządu. Jeszcze w środę uczestnicy konferencji mają przyjąć rezolucję dotyczą postulatów w zakresie modelu transformacji energetycznej Polski i UE.

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Choczewo 04.03.2020r. 12:39
Niestety, dane podawane przez Pana Naimskiego, a odnoszące się do budowy 6-9 gigawatów mocy w sektorze energetyki... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 04-03-2020r. 20:05 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 04.03.2020r. 21:10
Jedne blok jądrowy to minimum 35 mld zł. To ile bloków będzie za 60 mld zł?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE