ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

EDF chce produkować wodór z energii jądrowej
28.02.2020r. 16:02

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, wielkoskalowa produkcja wodoru mogłaby ruszyć na terenie elektrowni jądrowych, które EDF posiada w Wielkiej Brytanii, w tym na terenie budowanej elektrowni Hinkley Point C. Docelowo koszt wodoru produkowanego z wykorzystaniem energii jądrowej ma spaść poniżej 2,5 USD/kg.
Francuska grupa energetyczna EDF chce wykorzystać na dużą skalę elektrolizery, które będą przetwarzać w wodór energię produkowaną przez jej elektrownie jądrowe. Ekonomiczny sens takiego przedsięwzięcia miała potwierdzić wykonana analiza.

Pilotażowa produkcja wodoru z energii elektrycznej ma ruszyć w elektrowni jądrowej Heysham 2 w północno-zachodniej części Wielkiej Brytanii, a EDF zakłada, że podobne instalacje tzw. power-to-gas mogą powstać na terenie budowanej elektrowni jądrowej Hinkley Point C i planowanej elektrowni Sizewell C.

W ramach pilotażu miałaby powstać instalacja o mocy 2 MW i na taką moc mają się złożyć po połowie elektrolizery: alkaliczny i PEM. Instalacja miałaby produkować dziennie do 800 kg wodoru.

Z analizy wykonanej w ramach projektu H2H (Hydrogen-to-Heysham), dofinansowanego przez brytyjski rząd kwotą na razie około 500 tys. funtów, wynika, że docelowo mogą powstać elektrolizery o mocy 550 MW, które produkowałyby w skali dnia około 220 ton wodoru przy koszcie na poziomie około 1,89 GBP/kg (ok. 2,44 USD/kg).

Połączenie technologii elektrolizerów z elektrowniami jądrowymi ma dać dodatkową korzyść, oprócz produkcji "czystego" wodoru, w postaci produktu ubocznego, jakim jest tlen, który może zostać wykorzystany w elektrowniach jądrowych.

Hydrogen Council szacuje, że obecnie tylko około 5 proc. wytwarzanego na świecie wodoru powstaje w procesach niskoemisyjnych, a dominuje produkcja wodoru w procesach związanych z emisjami CO2, w przypadku których zdaniem Międzynarodowej Agencji Energetycznej osiągany jest średni koszt wytwarzania H2 rzędu 1-1,8 USD/kg.
Obecny koszt produkcji wodoru z wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych Hydrogen Council szacuje na około 6 USD/kg. Zdaniem organizacji osiągnięcie poziomu około 2,6 USD/kg ma być możliwe już w najbliższych latach przy wykorzystaniu nadwyżek energii wytwarzanej z elektrowni wiatrowych czy fotowoltaicznych.

Najbardziej optymistyczne prognozy Hydrogen Council, zakładające produkcję wodoru z najtańszej energii odnawialnej, mówią o koszcie rzędu 1-1,5 USD/kg możliwym do osiągnięcia w ciagu dekady.

Produkcja "zielonego" wodoru z wykorzystaniem energii produkowanej przez elektrownie wiatrowe czy fotowoltaikę jest jednak na razie dopiero na etapie pierwszych, pilotażowych projektów, a do osiągnięcia konkurencyjności kosztowej konieczne jest zwiększenie skali produkcji elektrolizerów - zdaniem ekspertów - do wolumenu liczonego w dziesiątkach GW.

Sprzedaż "zielonego" wodoru, pozyskiwanego z energii elektrycznej, zapowiedział ostatnio kanadyjski startup H2 V Energies, który opracował nowatorski sposób produkcji wodoru z biomasy. Sprzedaż ma ruszyć w roku 2022, a Kanadyjczycy podali już nawet cenę.

Cena paliwa ma wynieść, według aktualnej stawki, 2,67 USD/kg. Do niej trzeba jednak doliczyć podatki czy dostawę.

Więcej o technologii opracowanej przez Kanadyjczyków w artykule: Kanadyjczycy szykują sprzedaż zielonego wodoru. Podali cenę.
ReCharge , Gramwzielone.pl

KOMENTARZE ( 6 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Gorty 29.02.2020r. 09:06
Dla górników. Nie trzeba kopać i spalać węgla. Alternatyw jest dużo. Skuteczna transformacja w Polsce to odejście na... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 29-02-2020r. 10:50 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Choczewo 29.02.2020r. 17:55
"Ekonomiczny sens takiego przedsięwzięcia miała potwierdzić wykonana analiza". Tę analizę chętnie byśmy... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 01-03-2020r. 11:26 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 29.02.2020r. 19:57
Ekonomia produkcji wodoru nie ma większego znaczenia. Nie wiadomo jak wodór przechowywać, transportować i użytkować,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kreatywny innowator 02.03.2020r. 14:24
a nie lepiej energię jądrową z wodoru - deuteru
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE