ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Pilotażowe zestawy paliwa odpornego na awarie kończą pierwszy cykl paliwowy w elektrowni jądrowej w USA
28.02.2020r. 12:31

Pilotażowe zestawy paliwa odpornego na awarie (ATF) działające w bloku nr 1 elektrowni jądrowej Edwin I Hatch w stanie Georgia, która należy do operatora Southern Nuclear, zakończyły 24-miesięczny cykl paliwowy. Próbki prętów testowych zostaną teraz poddane badaniom w laboratorium Oak Ridge National Laboratory.
Paliwo odporne na awarie (ang. accident-tolerant fuel - ATF) - to termin używany do opisania nowych technologii, które zwiększają bezpieczeństwo eksploatacji i wydajność paliwa jądrowego. ATF uwzględnia głównie stosowanie nowych materiałów na koszulki i pastylki paliwowe.

Blok jądrowy nr 1 w elektrowni Hatch, wyposażony w reaktor z wodą wrzącą (BWR) o mocy 876 MWe, został ponownie uruchomiony 4 marca 2018 r. po załadowaniu zestawów testowych paliwa ATF, wyprodukowanych przez firmę Global Nuclear Fuels (GNF). Zestawy były wykonane w dwóch technologiach: IronClad (wykorzystuje nowy materiał koszulki paliwowej ze stopu żelazo-chrom-aluminium) oraz ARMOR (stosuje koszulki paliwowe powlekane płaszczem cyrkonowym).

Według GNF technologie IronClad i ARMOR zostały zaprojektowane w celu zapewnienia zwiększonej odporności paliwa na utlenianie i lepszej pracy w różnych warunkach termicznych, w porównaniu do konstrukcji istniejących obecnie. Powłoka ARMOR zapewnia również lepszą ochronę prętów paliwowych przed zużyciem ścierno-korozyjnym ich wierzchniej warstwy (tzw.
frettingiem).

Zestawy ATF firmy GNF opracowano w ramach programu wdrażania ulepszonego paliwa odpornego na awarie, które ma być instalowane w komercyjnych reaktorach jądrowych, realizowanego przez Departament Energii USA (DOE). Zostały wyprodukowane w zakładzie GNF w Wilmington w Karolinie Północnej.

Podczas niedawnej planowanej przerwy na konserwację i przeładunek paliwa operatorzy przenieśli próbkę prętów testowych z rdzenia reaktora do basenu wypalonego paliwa. Dotychczas zakończono już wstępną kontrolę prętów, a materiał i właściwości mechaniczne ich powłoki zostaną poddane dalszej ocenie w Oak Ridge National Laboratory. Dane uzyskane z tej analizy zostaną wykorzystane przez Southern Nuclear i GNF do dalszego rozwoju paliwa ATF oraz zostaną dostarczone do Komisji Regulacji Jądrowej (NRC) w ramach
procesu przeglądu licencji.
"Nasze wstępne kontrole potwierdziły, że paliwo pracowało i zachowywało się zgodnie z oczekiwaniami, wymienimy zdobyte doświadczenia i uzyskane dane z naszymi dostawcami paliwa w celu dalszego rozwoju tej innowacyjnej technologii" - powiedział John Williams, dyrektor ds. paliwa i analiz w Southern Nuclear. "Będziemy nadal poszukiwać rozwiązań takich jak zaawansowane paliwo, które zwiększą wydajność i niezawodność naszych elektrowni oraz zapewnią bezpieczeństwo i zdrowie naszych klientów oraz pracowników".

Zestawy testowe paliwa ATF firmy GNF zostały również zainstalowane w reaktorze z wrzącą wodą w elektrowni jądrowej Clinton w stanie Illinois, należącej do operatora Exelon.

GNF jest spółką joint venture kierowaną przez GE wraz z Hitachi Ltd i działa głównie za pośrednictwem Global Nuclear Fuel-Americas, LLC z siedzibą w Wilmington w Karolinie Północnej oraz Global Nuclear Fuel-Japan Co Ltd w Kurihama w Japonii.

Inne koncerny paliwowe Framatome i Westinghouse również opracowują koncepcje paliwa ATF przy pomocy finansowania DOE. Programy rozwoju ATF są obecnie realizowane także w Chinach i Rosji.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE