ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Westinghouse ma dostarczyć reaktory atomowe dla elektrowni w Indiach
20.02.2020r. 21:33

W czasie wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Indiach, amerykańska firma Westinghouse ma podpisać umowę na dostawę sześciu reaktorów dla elektrowni atomowej w Kovvada na południu Indii. Będzie to pierwsza taka umowa od zawarcia dwustronnego traktatu w 2008 roku.
Agencja Reutera powołuje się na urzędników resortów energii i handlu USA, którzy w ubiegłym tygodniu odwiedzili Indie i wspólnie z przedstawicielami firmy Westinghouse prowadzili rozmowy z indyjskimi władzami.

"Jesteśmy przekonani, że wstępne porozumienie zostanie wkrótce podpisane" - powiedziała agencji Rita Baranwal z ministerstwa energii USA, która była w składzie delegacji.

W ramach negocjowanego porozumienia koncern Westinghouse miałby dostarczyć państwowej firmie NPCIL sześć reaktorów AP1000 przeznaczonych dla elektrowni w Kovvada w stanie Andhra Pradeś. Wcześniej Amerykanie sprzedali ten sam model reaktorów do elektrowni w Chinach.

Największym problemem w osiągnięciu porozumienia ma być odpowiedzialność prawna producenta w razie awarii reaktorów. Indyjskie prawo umożliwia w takim przypadku pozwanie producenta, a nie operatora elektrowni atomowej. Rozwiązaniem mógłby być fundusz na rzecz potencjalnych ofiar katastrofy.

Na podpisanie umowy podczas wizyty prezydenta Trumpa w Indiach 24-25 lutego naciska amerykańska administracja. Według ekspertów prezydent potrzebuje przed wyborami sukcesów w stosunkach z państwami uwikłanymi w wojnę handlową z USA. Zapowiadana umowa handlowa z Chinami została odłożona, dlatego Biały Dom skupia się na sprzedaży broni i reaktorów Indiom.
Amerykańsko-indyjska współpraca w sektorze atomowym jest możliwa dopiero od 2008 roku, kiedy oba kraje podpisały przełomowy traktat o współpracy. Porozumienie zawarto, choć Indie wykorzystują technologie atomowe nie tylko w sektorze cywilnym, lecz także militarnym. USA zrobiły wyjątek dla Indii jako ważnego sojusznika w regionie, który ma być przeciwwagą dla Chin.

Indie powoli stawiają na energię atomową jako relatywnie czyste źródło energii elektrycznej. Protesty przeciwko elektrowni w Kudankulam, sięgające jeszcze rządów obecnej opozycji, zostały stłumione. Ówczesny premier Indii Manmohan Singh oskarżył zachodnie organizacje pozarządowe o sponsorowanie protestów.

Moc elektrowni atomowych w Indiach określa się obecnie na poziomie 6,8 GW. W ciągu 12 lat ma się ona zwiększyć do 22,5 GW.
Udział energii jądrowej w miksie energetycznym Indii wynosi obecnie 1,9 proc.


KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Uważny Akcjonariusz 20.02.2020r. 23:46
A może jeden a potem drugi będzie testowany w Ostrołęce?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE