ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kolejna polska firma realizuje kontrakt dla inwestycji jądrowej zagranicą
10.02.2020r. 08:32

Firma EthosEnergy Poland zrealizowała pierwszą część kontraktu na projektowanie, dostawę i uruchomienie nowych generatorów w fińskiej elektrowni jądrowej Loviisa. Kontrakt podzielono na dwa etapy, w pierwszym wyprodukowano, dostarczono i uruchomiono dwie jednostki o mocy 320 MVA. W drugim etapie EthosEnergy Poland dostarczy, zainstaluje i uruchomi kolejne dwa generatory.
Nowo wyprodukowane generatory zastąpiły jednostki pracujące od 1977 rok o mocy 279 MVA. Największym wyzwaniem dla inżynierów EthosEnergy było zaprojektowanie nowych generatorów o zwiększonej o 41 MVA mocy, przy założeniu posadowienia na istniejących fundamentach bloku, połączenia z istniejącymi turbinami oraz wykorzystaniu istniejących pomocniczych urządzeń około-generatorowych i systemów AKPiA.

Kontrakt obejmował również transport nowych generatorów z Lublińca w woj. śląskim do elektrowni jądrowej Loviisa w Finlandii. Transport odbywał się na trasie: Lubliniec - Gdynia (koleją) - Valko w Finlandii (statkiem) oraz Loviisa (transport drogowy).

Jest to kolejny przypadek kompleksowej realizacji prac dla fińskich elektrowni jądrowych wykonany przez polskie przedsiębiorstwa. Tylko przy budowie bloku nr 3 w elektrowni jądrowej Olkiluoto pracowało 25 polskich firm a język polski był najczęściej używanym językiem (po fińskim) w szczycie natężenia prac.W ostatnich latach nasze przedsiębiorstwa zrealizowały dla europejskich elektrowni jądrowych kilkadziesiąt projektów obejmujących prace budowlane, produkcję i montaż konstrukcji stalowych, niektórych typów wymienników ciepła i rurociągów, pomp, zaworów, urządzeń elektrycznych, a także aparatury dozymetrycznej, również z tzw. wyspy jądrowej (w reaktorze). Polskie firmy wykonywały również prace m.in. w Rosji, na Ukrainie, w Japonii, Indiach oraz Meksyku.
Wrocławskie fabryki GE wyprodukowały stojan generatora dla kanadyjskiej elektrowni jądrowej Darlington. W elektrowni tej zamontowano już korpus turbiny, której obróbkę termiczną wykonał kędzierzyński Famet. Natomiast warszawskie APS Energia wyprodukowało stabilizatory zasilania UPS dla elektrowni jądrowej Kudankulam II w Indiach. Na budowie elektrowni jądrowej w Olkiluoto 3 w Finlandii pracowały firmy: Elektrobudowa, Polbau, Warbud, KMW Enginnering, Gotech, wrocławskie oddziały Siemensa czy Energomontaż Północ Gdynia, który wyprodukował obudowę dla zbiornika reaktora, tzw. liner o wadze powyżej 400 ton. Także przy francuskiej elektrowni jądrowej Flamanville 3 były zaangażowane nasze przedsiębiorstwa: Polimex Mostostal, Energop Sochaczew, Holduct czy polskie fabryki niemieckiego Berliner Luft. Polskie podmioty są również obecne na budowie elektrowni Hinkley Point C w Wielkiej Brytanii (ZKS Ferrum, Rockfin czy elbląskie zakłady General Electric).

W nowej wersji katalogu "Polish Industry for Nuclear Energy" opracowanego w Ministerstwie Energii w listopadzie 2019 r. zaprezentowało się ponad 300 podmiotów. Rozwój rodzimego przemysłu to wymierne korzyści dla całej polskiej gospodarki. W Polsce możemy zbudować zarówno sektor pracujący dla OZE, jak i dla energetyki jądrowej.

Wymagania techniczne i organizacyjne w branży jądrowej są porównywalne, z tymi w przemyśle lotniczym czy kosmicznym. Dlatego rozwój energetyki jądrowej wspiera innowacyjność i postęp techniczny i naukowy kraju. To możliwość realizacji zaawansowanych technologicznie projektów przy znacznym poziomie rentowności, które w skali całej gospodarki mogą utworzyć stabilne i wysokopłatne miejsca pracy. Wdrożenie energetyki jądrowej w Polsce przyczyni się do przyśpieszenia rozwoju wielu branż, w których wykorzystuje się te same lub pokrewne technologie, co w energetyce jądrowej. Są to np. najwyższej jakości wyroby stalowe, aparatura kontrolno-pomiarowa, produkcja bramek dozymetrycznych, sieciowanie radiacyjne kabli czy produkcja zaawansowanych polimerów.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE