ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Białoruś chce renegocjować warunki spłaty rosyjskiego kredytu na elektrownię jądrową
09.02.2020r. 19:52

W związku z opóźnieniem uruchomienia budowanej na Białorusi elektrowni jądrowej, Mińsk chciałby przesunąć datę rozpoczęcia spłaty kredytu i wydłużyć okres spłaty - poinformował w niedzielę wicepremier Dzmitry Krutoj.
"Prosimy o odsunięcie w czasie rozpoczęcia spłaty kredytu. Dodatkowo prosimy o to, by nie ponosić dodatkowych obciążeń, wydłużyć okres kredytowania i obniżyć nieco stopę oprocentowania, by była mniej więcej na poziomie tych kontraktów, które Rosatom ma z partnerami w innych krajach" - powiedział Krutoj, cytowany przez agencję BiełTA.

Krutoj relacjonował przebieg rozmów prezydentów Białorusi i Rosji, które odbyły się w piątek w Soczi. Jak powiedział wicepremier, kwestie dotyczące budowanej na Białorusi przez rosyjski Rosatom elektrowni jądrowej były jednym z tematów tego spotkania Alaksandra Łukaszenki i Władimira Putina.

Wicepremier argumentował, że opóźnia się planowany termin rozpoczęcia eksploatacji elektrowni, co jest podstawą do zmiany warunków kredytowania. Sprawa ta ma być przedmiotem rozmów między rządami obu krajów.

Białoruska elektrownia jądrowa powstaje w obwodzie grodzieńskim, ok. 20 km od miejscowości Ostrowiec, według rosyjskiego projektu AES-2006. Elektrownia będzie się składać z dwóch bloków energetycznych, z których każdy ma reaktor o mocy do 1200 megawatów.

Uruchomienie pierwszego reaktora zapowiadano najpierw na 2019 r., jednak terminy były już kilka razy przesuwane.
Według planów elektrownia ma produkować 18 mld kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie.

Na budowę elektrowni Rosja udzieliła Mińskowi w 2011 r. kredytu w wysokości "do 10 mld dol.". Ze środków rosyjskich ma pochodzić 90 proc. finansowania, pozostałe 10 proc. ma zapewnić Białoruś.

Wcześniej informowano, że Mińsk chciałby wydłużyć okres spłaty kredytu z 25 do 35 lat.

Zobacz także:

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 10.02.2020r. 09:01
A może by tak obciążyć wykonawcę karami za nieterminową realizację inwestycji ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE