ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Litewski Departament Bezpieczeństwa o elektrowni w Ostrowcu
07.02.2020r. 17:39

Litewski Departament Bezpieczeństwa Państwowego (VSD) w swoim dorocznym raporcie stwierdza, że elektrownia atomowa w Ostrowcu na Białorusi budowana jest niezgodnie z międzynarodowymi standardami bezpieczeństwa - informuje "Biznes Alert".
Raport informuje o napięciach pomiędzy białoruskimi władzami lokalnymi, wykonawcami projektu oraz Rosatomem, które narastają w obawie przed ewentualnymi incydentami i katastrofami spowodowanymi niedbałością przy projekcie oraz dużym pośpiechem.

Litewskie służby oceniają, że rezygnacja nadzorcy budowy elektrowni, Dymitra Romancewa, była podyktowana strachem przed pociągnięciem do odpowiedzialności za wszelkie nieprawidłowości, które mogą pojawić się po oddaniu elektrowni do użytku - zwraca uwagę "Biznes Alert".

Według Litwinów, również białoruskie KGB jest świadome skali nieprawidłowości, jednak w wyniku nacisków rosyjskich dyplomatów, wszelkie dochodzenia szybko ulegają zamknięciu.
Elektrownia Atomowa Ostrowiec ma składać się z dwóch bloków, wyposażonych w dwa reaktory WWER-1200 o łącznej mocy 2400 MW. Pierwszy blok ma zacząć pracę w I kwartale 2020 r., drugi do końca 2020 r., chociaż pierwotny plan zakładał otwarcie pierwszego bloku jeszcze w 2019 r.

Litwa jest najbardziej aktywnym przeciwnikiem tego projektu. W 2017 r. litewski Sejmas przyjął uchwałę określającą projekt w Ostrowcu jako zagrożenie dla zdrowia i życia. W grudniu 2019 r. litewski operator elektroenergetyczny Litgrid rozpoczął pracę nad techniczną możliwością blokady przepływu prądu z białoruskiego projektu atomowego.

BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE