ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Grossi zapowiada "ponowną kalibrację" MAEA
07.02.2020r. 11:53

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), Rafael Mariano Grossi, przekazał znanemu think-tankowi w Waszyngtonie, że planuje dokonać znacznych zmian w sposobie pracy wiedeńskiej organizacji. MAEA ma stać się bardziej widoczna w realizacji swojej misji, odważniejsza w wysiłkach na rzecz bezpieczeństwa jądrowego i bardziej proaktywna w reprezentowaniu energii jądrowej w debacie klimatycznej.
Grossi rozmawiał z analitykami think-tanku Carnegie Endowment for International Peace, w trakcie swojej pierwszej oficjalnej wizyty w USA, odkąd został dyrektorem generalnym MAEA na początku grudnia ubiegłego roku.

"Energia jądrowa rozwija się wszędzie - jest to rzeczywistość", powiedział Grossi, dodając, że można to uznać za zmianę paradygmatu. Wzrost odbywa się zarówno w krajach o ugruntowanej pozycji w energetyce jądrowej, takich jak Chiny, Indie i Rosja, a także w nowych krajach, takich jak Białoruś czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ponadto, powiedział, wiele innych krajów wykazuje zainteresowanie włączeniem energii jądrowej do swojego bilansu energetycznego. Ten wzrost - a wraz z nim rosnąca liczba obiektów jądrowych i ilość materiałów jądrowych - pociąga za sobą potrzebę wzmożonych międzynarodowych wysiłków na rzecz bezpieczeństwa jądrowego i ochrony fizycznej obiektów jądrowych.

Grossi podkreślił także zachodzący proces zmian klimatu, zauważając, że jego pierwsza podróż, jako dyrektora generalnego odbyła się na szczyt klimatyczny ONZ COP25, który odbył się w Madrycie w grudniu ubiegłego roku. Dodał, że MAEA po raz pierwszy brała udział w takim szczycie.

"Energia jądrowa musi mieć swoje miejsce przy stole: nielogiczne i wbrew nauce jest martwienie się zmianami klimatu i jednoczesne odrzucanie czystego, niskoemisyjnego źródła energii, jaką jest energetyka jądrowa", powiedział. "Porozmawiajmy o faktach i nauce".
Grossi jest w kontakcie i współpracuje z Wielką Brytanią, w celu zapewnienia, że energia jądrowa będzie częścią COP26, który odbędzie się w Glasgow w Szkocji w listopadzie br.

Dyrektor stwierdził, że wiele krajów polega na współpracy technicznej MAEA, dodając, że "skandalem" jest to, iż ludzie w wielu krajach Afryki nie mają dostępu do radioterapii w celu leczenia nowotworów. "MAEA może wiele zrobić w tym zakresie" - powiedział.

Uznając, że MAEA nie może wymagać od jej państw członkowskich przekazywania większej ilości zasobów w czasie, gdy wiele z nich "zmaga się" z własnymi budżetami krajowymi, powiedział, że MAEA otworzy się na różnego rodzaju partnerstwa i po raz pierwszy "poważnie" będzie rozmawiać z regionalnymi bankami rozwoju i sektorem prywatnym.

"Zdobywamy fundusze, gdziekolwiek możemy je znaleźć, na realizację naszej misji. To jedna z rzeczy, o których więcej będzie mówione i którą da się dostrzec w przyszłości" - powiedział. "Agencja będzie bardziej widoczna i obecna. Żyjemy w czasach, w których komunikacja jest równie ważna jak treść samej misji, ponieważ ludzie muszą zrozumieć... to, co próbujesz dla nich zrobić. Musimy wyjść i wyjaśniać, znaleźć czas, wyciągnąć rękę i powiedzieć, dlaczego robimy to, co robimy ".

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE