ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Emilewicz: inwestycję w atom zakładają cztery na pięć scenariuszy transformacji gospodarki
07.02.2020r. 06:30

Podczas prac nad Strategią Transformacji do Gospodarki Neutralnej Klimatycznie analizowano pięć scenariuszy transformacji polskiej gospodarki, cztery z nich zakładają na pewnym etapie inwestycję w energię atomową - powiedziała PAP minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
"Te scenariusze chcielibyśmy jeszcze w lutym przedyskutować na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów, po to, aby wskazać, który z tych pięciu scenariuszy byłby najwłaściwszy dla Polski" - powiedziała szefowa MR.

Jak podało MR, Strategia Transformacji do Gospodarki Neutralnej Klimatycznie będzie dokumentem analizującym scenariusze kosztowe transformacji polskiej gospodarki ku gospodarce niskoemisyjnej do 2050 roku oraz wskazującym najbardziej optymalny z nich.

Przygotowywany przez resort rozwoju zestaw scenariuszy będzie, jak wskazała minister Emilewicz, podstawą do ostatecznego wyboru kierunku strategii zakładającej transformację naszej gospodarki w stronę niskoemisyjną.

"Mówimy o pięciu scenariuszach w zależności od wyborów technologicznych i celu, jaki chcemy osiągnąć: czy on ma rzeczywiście zmierzać w kierunku nowej gospodarki zeroemisyjnej czy też być bardziej realistycznym, +do udźwignięcia+ - czasowego i technologicznego - przez naszą gospodarkę" - powiedziała szefowa resortu rozwoju.

Jak zaznaczyła: "Cztery z analizowanych scenariuszy zakłada włączenie w polski system energetyczny energii atomowej. Ten, który opiera się na osiągnięciu wysokiej wydajności zasobowej takich inwestycji nie wymaga".
Wszystkie, jak wyjaśniła, przewidują "zwiększenie mocy generowanej z wiatru na lądzie i na morzu, a jeden nich masowe zastosowanie technologii wodorowych". Minister zastrzegła, że mówimy o działaniach w "horyzoncie 2020-2050", co w przy obecnym tempie rozwoju technologii jest terminem odległym. Z drugiej strony konieczność podjęcie wyborów infrastrukturalnych sprawia, że już do 2030 roku musimy być gotowi do olbrzymiej fali inwestycji.

Emilewicz zaznaczyła, że stopniowe wycofywanie się energetyki ze źródeł kopalnych zakłada też strategia europejskiej polityki klimatycznej. "Podejście, zgodnie z którym tak bardzo ekspansywnie korzystaliśmy z paliw kopalnych, powoli dobiega końca. Chcemy, aby naszą gospodarkę w najbliższych dekadach charakteryzowało podejście umiaru, oszczędności" - powiedziała. Przyznała, że będzie to transformacja "niezwykle kosztowna". "Szacujemy, że w niezależnie od wyboru scenariusza bardziej lub mniej węglowego i tak będzie to ok 1,6 proc. PKB" - zaznaczyła.

Jak podkreśliła szefowa MR, w perspektywie 30 lat można liczyć na obniżenie cen technologii niskoemisyjnych. "Wiemy dobrze, że rewolucja fotowoltaiczna to w ciągu ostatnich 2-3 lat spadek kosztów samych instalacji o 20-30 proc. W energetyce wiatrowej mamy podobne spadki" - tłumaczyła.

Zaznaczyła, że w przypadku energetyki jądrowej inwestycja taka zwraca się po bardzo długim czasie. "To są właśnie pytania, na które musimy dać odpowiedź wspólnie, z co najmniej dwoma, trzema resortami" - powiedziała. "To one są w tej chwili przedmiotem debaty. Rozmawialiśmy o nich na Komitecie Spraw Europejskich. Będziemy taką dyskusję jeszcze prowadzić na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów" - wyjaśniła.

Emilewicz podkreśliła, że "wyniki analizy scenariuszowej" są konsultowane z Ministerstwem Klimatu oraz innymi resortami. Dodała, że "w przygotowaniu transformacji energetycznej polskiej gospodarki, polskiego systemu energetycznego" mają pomóc środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji oraz innych instrumentów finansowych Europejskiego Banku Inwestycyjnego czy też pochodzące bezpośrednio z programów Komisji Europejskiej.

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: q 07.02.2020r. 08:16
Dużo o niczym.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 07.02.2020r. 12:08
Dobrą strategię mogą zrobić tylko eksperci podpisani z imienia i nazwiska, bo wtedy biorą odpowiedzialność a... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 08.02.2020r. 11:18
Dowolny spadek cen paneli fotowoltaicznych nie rozwiązuje problemu zachodzenia Słońca każdego dnia o zachodzie, w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE