ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Fiński rząd wydał zgodę na wydobycie uranu na skalę przemysłową
06.02.2020r. 18:19

Rząd Finlandii zgodził się w czwartek, by państwowa firma Terrafame zajmowała się wydobyciem i rafinacją uranu na skalę przemysłową na wschodzie kraju. Tym samym Finlandia ma szansę stać się jedynym w UE producentem tego metalu ciężkiego - pisze Reuters.
Terrafame planuje wydobywać rudę uranową w dotychczasowej kopalni niklu w regionie Kainuu. Firma przejęła kopalnię w 2015 roku po ogłoszeniu upadłości przez poprzedniego właściciela.

"Uruchomienie elektrowni zajmie około roku" - przekazała Terrafame w oświadczeniu.

"Jeśli chodzi o produkcję pierwotną, to zgodnie z naszymi informacjami uran nie jest wydobywany w nigdzie indziej na obszarze UE, chociaż kiedyś był" - powiedział Reuterowi szef Terrafane Joni Lukkaroinen.

Firma przyznała, że początek wydobycia może się opóźnić o dwa lata, jeśli decyzja rządu spotka się ze sprzeciwem ze strony działaczy proekologicznych. Fińskie Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Przyrody już zapowiedziało, że planuje zaskarżyć decyzję rządu.
Terrafame planuje uzyskać uran z rudy i rafinować do tzw. yellowcake (ang. żółte ciasto), półproduktu uranu nisko wzbogaconego, który jest wykorzystywany do produkcji paliwa w reaktorach lekkowodnych.

W ubiegłym roku 35 proc. fińskiej produkcji energii pochodziło z czterech krajowych reaktorów jądrowych.

Państwo fińskie jest właścicielem 71,8 proc. udziałów w Terrafame.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: histo/eryk 17.02.2020r. 13:22
następny gigant technologiczny staje się surowcowy
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE